24 października – Międzynarodowe Święto Roweru.

24 października – Międzynarodowe Święto Roweru.

24 października 2017 Wyłączone przez redakcja

Ekonomicznie, zdrowo i przyjemnie – jazda na rowerze ma same plusy. W ostatnim czasie stała się także bardzo modnym środkiem komunikacji. Co raz częściej i chętniej ludzie sięgają po ten dwukołowy jednoślad, który jeszcze kilka lat temu został zapomniany i rzadko używany. Teraz rower miejski jest prawdziwy hitem polskich ulic. Nie jest ważne kto dysponuje jakim rowerem. Waży jest zapał, chęci oraz kultura rowerowa na drodze, o której zawsze należy pamiętać poruszając się tym środkiem transportu.

Zdrowo, tanio i bezpiecznie. Jazda na rowerze ma same plusy. Ostatnimi czasy stała się również najmodniejszym środkiem transportu. Zarówno sportowiec, jak i domator mogą z niego korzystać. Uwielbiany przez dzieci, a także osoby starsze. Każdy może znaleźć odpowiedni rower dla siebie. 

Ostatnio na ulicach rowery miejskie stały się hitem. Oldschoolowe „damki” są po prostu „must have” każdej pani. Tradycyjny rower miejski to tzw. „holender”. Posiada giętką, szeroką kierownicę i krótką ramę oraz szerokie siodełko, umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej. Często ma z przodu umocowany koszyczek, aby można było przewieźć zakupy lub podręczne drobiazgi.

Rowery górskie, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do jazdy po górach lub ogólniej rzecz ujmując – terenie ciężkim. Mają krótką, zwartą i specjalnie wzmacnianą ramę, prostą lub giętką kierownicę, mocne hamulce oraz przednią amortyzację.

Rower trekingowy, to rower turystyczny. Przystosowany jest do pokonywania długich tras, zarówno na drodze asfaltowej, jak i drogach nieutwardzonych. Budową przypomina rower górski, ale ramę ma bardziej dostosowaną do jazdy w wygodnej pozycji.

Rower szosowy jest rowerem sportowym, przystosowanym do jazdy po drodze twardej.

Rower torowy przystosowany jest do ścigania się po torach, przypominających bieżnię lekkoatletyczną. Konkurencję taką nazywa się kolarstwem kołowym.

Bicycle motocross, czyli znany nam wszystkim BMX to nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, wymyślona w USA, w latach 70. Sport ten uprawia się na torach ziemnych, ze sztucznie przygotowanymi przeszkodami. Istnieją nawet mistrzostwa świata oraz puchar świata BMX. W Polsce osoby jeżdżące na tego typu rowerach spotkać możemy głównie w okolicach skateparków.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest