Rajd Śląska – Stadion Śląski

Rajd Śląska – Stadion Śląski

13 października 2017 Wyłączone przez redakcja

Dzisiaj, 13 października o 17:30 na Stadionie Śląskim rozpocznie się Rajd Śląska, czyli zawody, które będą jednocześnie finałową rundą Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także czwartą odsłoną tegorocznej rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Ostatnią okazję do zdobycia punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski postanowiły wykorzystać 43 załogi, które rozpoczną ściganie już w piątek, 13 października – od zaplanowanego na 19:00 efektownego, wieczornego odcinka specjalnego wokół Stadionu Śląskiego. Wśród zawodników zgłoszonych do rundy krajowego czempionatu nie zabrakło Łukasza Habaja, czyli rajdowego mistrza polski z sezonu 2015.

Nikt nie będzie się nudził – Rajd Śląska pełen atrakcji

 • Czołg PT-91 M2, Rosomak, transportery, ciężarówki – wystawa dużego kalibru przy Stadionie Śląskim.
 • Sobota w Mikołowie pod znakiem nauki, zabawy i ścigania.
 • Coś dla ducha, coś dla ciała – atrakcje dla dzieci i rodziców na Stadionie Śląskim.
 • Zabawy na najwyższych obrotach wypełnią żorski rynek w niedzielę, 15 października.

 Rajd Śląska to nie tylko zacięta, sportowa rywalizacja załóg w rajdowych samochodach. Organizatorzy zawodów, we współpracy z partnerami, zadbali także o liczne dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.

Poligon wrażeń w Chorzowie

 Czołg PT-91 M2, wozy bojowe, ciężarówki, a także inny sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć 14 października w sobotę, w strefie militarnej przy Stadionie Śląskim. Dzięki zaangażowaniu WKU w Chorzowie, Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy S.A., Rosomaka S.A. z Siemianowic Śląskich oraz Parku Techniki Wojskowej z Zabrza, w strefie rozrywkowej Rajdu Śląska pojawi się wywołujący niemałe emocje sprzęt dużego kalibru. Największą gwiazdą będzie zapewne PT-91 M2. Pod tym kryptonimem kryje się prototyp najnowszego czołgu z gliwickiej fabryki Bumar Łabędy, napędzany silnikiem o mocy 850 KM. Nie zabraknie także sprawdzonego w boju transportera opancerzonego Rosomak. W Chorzowie będzie także można zobaczyć historyczne samochody wojskowe, które zakończyły już swoją służbę w armii. Wśród nich będą m.in. takie pojazdy jak transporter opancerzony BTR-152, klasyczny „Gazik” czyli GAZ-69, ciężarówka Ził-157 czy Humvee w wersji patrolowej.

Nauka, zabawa i ściganie w Mikołowie

W sobotę, 14 października, między godziną 13 a 19 na Mikołowskim rynku najmłodsi nie będą się nudzić ani przez chwilę. Wszystko dlatego, że w tym czasie główny plac miasta będzie dosłownie wypchany po brzegi atrakcjami dla dzieci. Sobotnie popołudnie warto spędzić na rynku w Mikołowie dlatego, że:

Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO. Każdy robot będzie posiadał sterowniki, silnik, czujniki ruchu oraz koloru i zostanie wprawiony w ruch za pomocą tabletu. Dzieci poznają zasady budowania przekładni zębatych, mechanizmów silnika i skrętów, a na zakończenie wezmą udział w wielkim wyścigu.

 • Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć. Dzieci wspólnie z instruktorami obliczą zużycie paliwa samochodów rajdowych i porównają je z pojazdami, którymi poruszamy się na co dzień. Sprawdzą, ile kilometrów trasy pokonały auta, a na koniec wezmą udział w minirajdzie matematyczno-samochodowym.
 • Centrum Helen Doron zaprosi na warsztaty językowe. Ich uczestnicy poznają angielskie zwroty i wyrażenia, które królują w świecie motoryzacji. Dowiedzą się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, nauczą się piosenek rajdowych i wezmą udział w zawodach na minitorze wyścigowym.
 • W strefie gier planszowych przygotowanej przez Zgraną Rodzinę będzie można zagrać w nowoczesne planszówki.
 • O najmłodsze szkraby zadbają animatorki z Sali Zabaw Kraina Czarów, które zorganizują konkursy i zrobią dla każdego chętnego wymarzone zwierzątko z balonów. Do dyspozycji dzieci będzie basen z piłkami i minidmuchaniec.
 • Zobaczycie spektakularne układy breakdance w wykonaniu grupy tanecznej ze Studia Tańca Big Art, a potem pokaz i zajęcia zumby.
 • Od Grupy Capoeira Unicar Mikołów dowiecie się na czym polega Capoeira, czyli brazylijska sztuka walki.
 • Spotkacie się ze znanym z pierwszej edycji programu „You Can Dance” Rafałem Tito Krylą i jego grupą NoGravitation. Zespół zatańczy w rytm hip-hopu, funky i breakdance. Po pokazie zaplanowano kilka bloków warsztatowych, podczas których dzieciaki zasięgną nauk od samego mistrza. Finałem tej atrakcji będzie wielka taneczna bitwa.

Tuż przed 18 w Mikołowie zacznie się ściganie, a ulice wypełni ryk silników podczas widowiskowej próby wytyczonej na ulicach miasta. Najpierw na trasę ruszą zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, a po nich kibice zobaczą stawkę kierowców i pilotów z mistrzostw Polski. Wśród nich będą także zawodnicy w jeżdżących efektownymi poślizgami rajdówkach z napędem na cztery koła.

Tętniący życiem Stadion Śląski

Zmodernizowany stadion w sercu Śląska będzie nie tylko bazą finałowej Rundy Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, lecz także centrum przygody, nauki, zabawy – słowem tego co interesuje i na długie godziny zajmuje dzieci. Dzięki portalowi SilesiaDzieci.pl od 13 do 18 w sobotę, a także między 12 i 16 w niedzielę, odwiedzający będą mogli liczyć na następujące atrakcje:

Zajęcia Centrum Edukido, w trakcie których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów.

 • Kącik naukowca Akademii Twórczego Rozwoju – Bystrzak, gdzie dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu.
 • Wprowadzenie w tajniki aerodynamiki w Uniwersytecie Rozwoju. Tu będzie się można dowiedzieć, dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór.
 • Zabawa z nowoczesnymi grami planszowym z katowickiej kawiarni planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów.
 • Gry multimedialne po angielsku przygotowane przez Centrum Helen Doron.
 • Stoisko Gigantów Programowania, gdzie pod okiem specjalistów będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry.

Podczas gdy dzieciaki będą zajęte zabawą, rodzice będą mogli odpocząć przy kawie serwowanej przez mobilną kawiarnię z Katowic Cafe Cool’a & Cafe Diesel. W tym miejscu każdy znajdzie też coś na ząb. Zapewnią to m.in. food-trucki: Najlepsze Frytki w Mieście, Natural Born Grillers i Pożarcie słynące ze swojskich zapiekanek. W sobotę na stoisku mgr dietetyki klinicznej Joanny Kowalskiej, właścicielki Poradni Dietetycznej – Slimberry w Gliwicach, dowiemy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, czym różni się dieta osoby uprawiającej sport od tej, która od ruchu stroni, oraz czy tzw. fast foody mogą być zdrowe.

Emocjonująca niedziela na żorskim rynku

Meta Rajdu Śląska odbędzie się w Żorach. Zanim jednak najlepsze załogi rajdowe Polski i Śląska zjadą do tego miasta, dzieci i dorośli będą mogli rozerwać się na żorskim rynku, gdzie:

 • Instruktorzy z Akademii Nauki i Rozwoju postawią przed dziećmi technologiczne wyzwanie zbudowania zmechanizowanych robotów z klocków LEGO. Na szczęście przy wsparciu profesjonalistów każdemu dziecku uda się ta sztuka. Zajęcia pozwolą odkryć świat nowoczesnych technologii i informatyki.
 • Animatorki z Figlolandii obiecują, że z nimi żaden maluch nie będzie się nudził. Dzieci z wymalowanymi w motywy rajdowe twarzami będą ścigać się, siedząc w samochodach zabawkach i brać udział w zajęciach z olbrzymią chustą Klanzy.
 • Zobaczycie pokaz w wykonaniu sensei Rafała Obrzuda, posiadacza czarnego pasa i stopnia 4. dan, instruktora i egzaminatora Polskiej Federacji Aikido z Centrum Vita-Sport Żory. Po pokazie przyjdzie czas na warsztaty z mistrzem.

Załogi rajdowe dotrą na rynek w Żorach około 17:30. 10 minut później w tym miejscu rozpocznie się ceremonia mety.

Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2017 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.

Partnerami imprezy są: Inter Cars (sponsor tytularny Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, RCU Ubezpieczenia, ibudhaus, AVIA, miasto Mikołów, miasto Żory, miasto Chorzów, Auto Zięba, Stadion Śląski, Park Śląski, AZT Events oraz Time4.Organizator imprezy: Automobilklub Ziemi Tyskiej. Atrakcje dla dzieci przygotował partner wydarzenia – portal SilesiaDzieci.pl

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 

 • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
 • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
 • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest