Trójwymiarowy Chorzów

Trójwymiarowy Chorzów

3 października 2017 Wyłączone przez Tomasz Breguła

W Chorzowie odbyła się nietypowa sesja fotograficzna. Przed obiektywem stanęły wszystkie budynki w mieście, które mają teraz zdjęcia z każdej strony: z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z góry.

Wszystko po to aby stworzyć profesjonalne portale mapowe, które staną się cennym narzędziem pracy m.in. dla architektów i miejskich projektantów. – Dzięki szczegółowym zdjęciom zrobionym z samolotu, mogliśmy przygotować mapę Chorzowa w 3D i z ukosa oraz zaktualizować naszą ortofotomapę – wyjaśnia Sylwia Połap z wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami urzędu miasta w Chorzowie.

– Nowe portale mapowe wyposażone zostały także w dedykowane narzędzia, które umożliwiają wykonanie pomiarów, np. powierzchni ścian budynku. – dodaje Połap. Podczas projektowania stron zadbano o to, aby były one proste w obsłudze i jak najbardziej intuicyjne. – Mamy nadzieję, że z nowości chętnie korzystać będą nie tylko specjaliści. Szczegółowe mapy, to przecież nieocenione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych Chorzowem – zachęca prezydent miasta Andrzej Kotala.

Prace nad utworzeniem portali www.chorzow.ukosne.pl i www.chorzow.polska3D.pl trwały kilka miesięcy. W maju wykonano zdjęcia pionowe, ukośne oraz skaning laserowy. Następnym krokiem było opracowanie ortofotomapy i przekazanie danych związanych z ukształtowaniem powierzchni terenu. Uruchomienie portalu poprzedziły także szkolenia z możliwości wykorzystania nowych danych w pracy poszczególnych wydziałów urzędu miasta.

Za realizacje projektu odpowiedzialna była firma MGGP Aero. Koszt utworzenia portali to ponad 206 tys. zł. 85 proc. tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania.

 

Źródło: UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest