Podsumowali Chorzowski Uniwersytet Seniora [ZDJĘCIA]

23 listopada 2017 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Mimo że zajęcia Chorzowskiego Uniwersytetu Seniora potrwają jeszcze do końca grudnia, to uczestnicy projektu już dziś zgromadzili się w MDK „Batory”, by bawić się podczas imprezy zorganizowanej z okazji ich uroczystego zakończenia. Na sali widowiskowej ośrodka zgromadziło się ponad 200 osób.

Chorzowski Uniwersytet Seniora to projekt współfinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. W naszym mieście organizuje go Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy „Serce”. Zajęcia dla seniorów, czyli osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, rozpoczęły się 1 maja, a zakończą się ostatniego dnia grudnia.

– W ramach projektu seniorzy mieli do wyboru naukę języka angielskiego, zajęcia z obsługi urządzeń IT, warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty taneczne i zajęcia ze zdrowego stylu życia i odżywiania, które nadal trwają. Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni, co widać również podczas dzisiejszej imprezy – mówi Gabriela Skrzypek. Podczas uroczystego zakończenia projektu uczestnicy bawili się, tańczyli i rozmawiali przy smacznym poczęstunku oraz muzyce biesiadnej. Na scenie pojawił się m. in. duet HaNuta.

Czy w przyszłym roku ponownie będzie można wziąć udział w zajęciach Chorzowskiego Uniwersytetu Seniora? – Wielu uczestników zadaje nam to pytanie, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie udzielić na nie odpowiedzi. Musimy napisać kolejny projekt i postarać się go wygrać. Mogę jednak zdradzić, że postaramy się przygotować dla nich dodatkowe zajęcia, które rozpoczną się w styczniu przyszłego roku. Zrealizujemy je ze środków własnych – dodaje prezes Chorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy „Serce” i koordynatorka projektu.

A co mieli do powiedzenia na temat Chorzowskiego Uniwersytetu Seniora sami uczestnicy? – Wrażenia są wspaniałe. Ten projekt pozwolił emerytom nie tylko na integrację, ale też dokształcenie się, m.in. w dziedzinie języków obcych czy posługiwania się urządzeniami elektronicznymi. Aż dziw bierze ile osób w starszym wieku, z zainteresowaniem uczestniczyło w tych zajęciach, i jak wiele z nich wyniosło. To jest wspaniałe przeżycie i mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli wziąć w nich udział – mówi Eugeniusz Jakubczyk.

Uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego pokazali swoje prace na wystawie zorganizowanej w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70. Efekty można zobaczyć TUTAJ. O tym jakie umiejętności i korzyści wynieśli seniorzy z zajęć organizowanych w ramach Chorzowskiego Uniwersytetu Seniora, świadczy również sukces Andrzeja Kokoszki, który zajął drugie miejsce podczas finału III edycji chorzowskiego konkursu tańca dla seniorów, organizowanego pod nazwą „Kochom Dynsić”.

– Dzięki warsztatom mogłem poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tańca. Te zajęcia wpływają również na moje zdrowie, ponieważ odkąd zacząłem ćwiczyć, czuję się znacznie lepiej. Projekt trwa już pół roku, a my regularnie uczestniczyliśmy we wszystkich zajęciach. Wręcz nie możemy się doczekać kolejnych spotkań – zwłaszcza, że dużo osób się tutaj zintegrowało, zapoznało, a nawet zawiązały się przyjaźnie – zaznacza Andrzej Kokoszka.

Czy seniorzy za rok ponownie spotkają się w MDK „Batory” by podsumować cykl zajęć Chorzowskiego Uniwersytetu Seniora? Na to liczą prawdopodobnie wszyscy uczestnicy trwającej edycji projektu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest