Relacja z konferencji prasowej z udziałem posła Grzegorza Długiego.

Relacja z konferencji prasowej z udziałem posła Grzegorza Długiego.

21 listopada 2017 Wyłączone przez redakcja

W  poniedziałek 20.11.2017r. odbyła się konferencja prasowa posła Grzegorza Długiego pt.: „Nie oddamy JOW – ów w samorządzie”. Poseł Grzegorz Długi skupił się na przedstawieniu ewentualnych skutków projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach: o samorządzie gminnym, powiatowym i o samorządzie województwa. Na początku konferencji poseł zaznaczył, że projekt budzi mieszane uczucia, ponieważ zawiera także dobre propozycje, nad którymi warto się zastanowić, tj. internetowa transmisja obrad, wzmocnienie pozycji przewodniczącego rady gminy, a także wzmocnienie idei budżetów obywatelskich.

Poseł za największy problem uważa jednak propozycję zmiany ordynacji wyborczej, nazywając ją antyobywatelską. Nie kryje tego, że ruch Kukiz ’15 uważa, że projekt ten jest na rękę nie tylko PiS-owi, ale także Platformie Obywatelskiej. Jego celem zaś, jest odsunięcie mniejszych ugrupowań,

„Mamy do czynienia z typową zagrywką partyjną. Wcale nie uważamy, że jest to gra, w której tylko Prawo i Sprawiedliwość bierze udział. Uważamy, że Platforma Obywatelska, która jest drugą największą partią jest głęboko zainteresowana, szczególnie, jeśli chodzi o żonglowanie okręgami wyborczymi. W momencie, kiedy zmieniono ilość mandatów na okręg, przy proporcjonalnych wyborach w sposób oczywisty mamy wzmocnienie dużych partii politycznych”.

Wiceprzewodniczący ruchu Kukiz ‘15 wciąż jednak powtarzał o szukaniu porozumienia pomiędzy klubami partyjnymi, apelując do regionalnych działaczy PiS-u, aby wspólnie spróbować przekonać kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do zmiany stanowiska w sprawie JOW-ów. Poseł uważa, że są one niekorzystne tylko dla ludzi, którzy ponad wszystko przekładają swoją karierę wewnątrzpartyjną.

Grzegorz Długi podkreślił również brak propozycji ze strony PiS-u w sprawie e-votingu, które według posła jest lekiem na większą aktywność wyborczą.

„Proszę zwrócić uwagę na to, że w ogóle nie ma dyskusji o e-votingu. Rzecz, która niszczy nasze samorządy to bardzo niska frekwencja (…) E-voting byłby wyjściem, które spowodowałoby większy udział szczególnie młodych ludzi”.

W kolejnej części konferencji poseł Grzegorz Długi odpowiadał na pytania dziennikarzy, m.in. odnośnie ostatniego tweetu Donalda Tuska. Wiceprezes odpowiedział, że mieli nadzieję, iż przyjęcie przez przewodniczącego Rady Europejskiej zaproszenia od prezydenta RP na obchody święta niepodległości jest początkiem budowania mostów. Tym wpisem wskazuje jednak, że nie o budowę mostów w tej chwili chodzi, a raczej o ich palenie.

To był wpis populistyczny, który się znakomicie przyjął wśród zwolenników i elektoratu PO i prawdopodobnie Nowoczesnej, jednak nie wzmacnia naszego obywatelskiego poczucia wspólnoty”.

Na pytanie dziennikarki z Polskiej Agencji Prasowej o odejście Adama Andruszkiewicza, poseł Długi stwierdził, że nie do końca rozumie przejście z narodowej Endecji do koła socjalistycznego, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, kwitując temat niedawnego odejścia posłów Adama Andruszkiewicza oraz Sylwestra Chruszcza z Endecji słowami:

Życzymy im powodzenia i otrzeźwienia”.

Po pytaniu o możliwy rozpad klubu Kukiz ’15 ze względu na kolejne odejścia posłów, wiceprzewodniczący ugrupowania mówi, że wielonurtowość ruchu nie jest jego zagrożeniem, ponieważ skupiają się na sprawach, które dla wszystkich działaczy klubu są bardzo ważne i to one ich łączą.

„Oczywiście zdajemy sobie sprawę, jako młody ruch, że niektóre osoby o słabszych nerwach po dwóch latach mogą nie wytrzymać, albo mogą ulec pewnego rodzaju pokusom”.

Poseł zwracał również uwagę na migrację w innych klubach poselskich, które sam uważa za działanie negatywne oraz nie fair wobec swoich wyborców.

Na zakończenie poseł Grzegorz Długi odpowiadając na pytanie przedstawiciela Radia eM odnośnie ewentualnej zbiórki podpisów pod referendum w sprawie JOW-ów, mówi, że ten temat będzie już dziś poruszany na zebraniu włącznie z liderem ruchu – Pawłem Kukizem i nie dalej niż jutro będzie można spodziewać się w tej sprawie oficjalnej deklaracji.

/Biuro Prasowe Kukiz ’15 Okręg 31/

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest