Park nauki w Chorzowskim Planetarium

Park nauki w Chorzowskim Planetarium

7 stycznia 2018 Wyłączone przez redakcja

Za blisko 99 mln złotych chorzowskie Planetarium zostanie gruntownie przebudowane i powiększone o Park Nauki. Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Jesienią ma rozpocząć się jego  modernizacja. Park nauki w Chorzowskim Planetarium.

Śląski Park Nauki za prawie 100 mln zł. Wszystko ma być gotowe w 2020 roku

Projekt rozbudowy Planetarium Śląskiego (fot. Consultor Architekci)

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

CHARAKTERYSTYCZNE KOPUŁY ZOSTANĄ

Projekt rozbudowy Planetarium Śląskiego z konkursu

Konkurs na projekt wygrała pracownia Consultor Architekci z Poznania. To m.in. autorzy Filharmonii w Olsztynie czy przebudowy Filharmonii Śląskiej w Katowicach. – Autorzy zaprezentowali najwyższych lotów wyczucie przestrzeni. Świetnie wpisali się w istniejące budynki, zrezygnowano z agresywnych elementów urządzenia okolicy. Ten projekt kapitalnie przysłuży się poszerzeniu oferty edukacyjnej planetarium – komplementował pomysł architektów z Poznania Piotr Buśko.

Park nauki w Chorzowskim PlanetariumZakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku. Co roku odwiedza Planetarium ponad 160 tysięcy osób. Na czas przebudowy wykorzystywane będzie mobilne planetarium, które pracownikom pozwoli na organizowanie specjalnych pokazów dla uczniów.

Zachowana i nienaruszona pozostaje kopuła planetarium oraz prowadzące do niego schody. To znaczący dla wielu osób element. W tym przypadku rozbudowa nie wysuwa się na pierwszy plan. To jej wielka wartość – mówi prof. Andrzej Grzybowski, architekt i członek jury. Zaletą projektu jest też stworzenie nowego placu przy planetarium oraz przykrycie nowego budynku trawą. Ściany od strony wejścia będą z kolei częściowo przeszklone i ukryte w skarpie.

ŚLĄSKI PARK NAUKI

Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycje w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.

Stanowisko z przekrojem Ziemi

Dolna połówka przeciętej poziomo kuli o średnicy niemal 2 metrów. Powierzchnia przekroju to jednocześnie ekran dla multimedialnego projektora pokazującego ruchomy i interaktywny obraz wnętrza naszej planety.

Platforma z makietą miasta

Model miasta z budynkami o różnej wielkości prezentujący skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Podczas prezentacji budynki ulegają zniszczeniu. Następnie są błyskawicznie składane w całość przez ramię specjalnego robota.

Pokoje klimatyczne

Pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.

Kolumna pogodowa

Kilkumetrowa kolumna ze szkła lub poliwęglanu, w której w ciągu kilkudziesięciu sekund można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Lot w kosmos

Pomieszczenie będące symulatorem lotu kosmicznego wyposażone w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich stopniach swobody. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR.

źródło: PAP, silesion.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest