Technologia 5G to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski i Europy

Technologia 5G to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski i Europy

6 stycznia 2018 Wyłączone przez redakcja

Radykalne zwiększenie prędkości transferu danych, rozwój smart city, autonomicznych pojazdów czy zastosowań rozwiązań informatycznych w obszarze dot. zdrowia społeczeństwa – to wszystko ma być możliwe dzięki wprowadzeniu nowej technologii 5G.

graficom LTE, Graficom mobile„To jest wyzwanie z punktu widzenia polepszenia komfortu życia wszystkich obywateli. Mówimy o nowoczesnych technologiach, które przyspieszają w sposób istotny komunikację. Dzięki temu przyspieszeniu możemy zarządzać wielkimi zbiorami danych, co jest istotne zarówno dla biznesu, ale i dla wszystkich indywidualnie. To znacznie przyspieszy działalność firm i instytucji” – podkreślił ekspert.

internet Chorzów, graficom mobile, 5GWedług specjalistów technologia 5G umożliwi zwiększenie prędkości transferu danych z 300 Mb/s do 10 Gb a nawet 100 Gb/s albo też pozwoli na redukcję opóźnień przesyłu danych do kilku milisekund. Ma być ona odporna na spadki wydajności spowodowane dużą liczbą użytkowników.

W praktyce oznacza to radykalną zmianę szybkości komunikacji w dużych grupach. „Dzisiaj wyzwaniem cywilizacyjnym jest narastająca ilość danych w różnych formatach. W związku z tym chodzi o to, aby zarządzać tymi danymi o różnych formatach w sposób uporządkowany” – mówi prof. Wiak, który przewodniczy klastrowi ICT Polska Centralna Klaster. Klaster zrzesza ponad 30 podmiotów, w tym największe firmy informatyczne. Wśród nich są m.in. Comarch, Asseco oraz firma Ericsson, która ma za sobą pierwsze pokazy technologii 5G w m.in. Tallinie, Sztokholmie i Krakowie.

Wprowadzenie technologii 5G wpłynie na funkcjonowanie nowoczesnych metropolii

– rozwój smart city, czyli inteligentnych miast. Umożliwi też zarządzanie komfortem życia ich mieszkańców.

Nowa technologia przyczyni się m.in. do rozwoju inteligentnego transportu – i nie chodzi nie tylko o zarządzanie ruchem pojazdów, ale także o pojazdy autonomiczne. Według prof. Wiaka przy zastosowaniu obecnych technologii prędkość przesyłu sygnału i wynikający stąd czas reagowania pojazdu autonomicznego są na tyle wolne, że nie można w pełni zrealizować jego autonomiczności.

„Chodzi o to, żeby w trybie online, czyli przyspieszenia transmisji danych, samochody, które nie mają kierowców, mogły się płynnie poruszać, ale także podejmować decyzje o wyprzedzaniu. Tego typu predykcja – czyli przewidywanie, jaki będzie ruch, możliwość wyprzedzenia, informowanie pojazdu przed nami, że chcemy go wyprzedzić – są związane ze zdecydowanym przyspieszeniem transmisji danych. Jeżeli tego nie ma, to nie możemy do końca mówić o pojazdach autonomicznych. A technologia 5G będzie nam na to pozwalać” – podkreślił ekspert.

internet LTE, 5G, internet, telewizja kablowaSieć 5G pozwoli także rozwinąć e-health czy zastosowanie rozwiązań informatycznych w obszarze dotyczącym zdrowia społeczeństwa. „Można sobie wyobrazić – i do tego zdążamy – że będziemy budować duże bazy wiedzy dotyczące zdrowia i komfortu życia, jak również procesów starzenia, bo to jest naturalne, i zapobiegania tym procesom dla każdego z obywateli” – zaznaczył prof. Wiak.

Według eksperta zarówno technologicznie (w sensie oprogramowania), ale również budowy infrastruktury, jesteśmy właściwie na początku drogi. W tej technologii stacje bazowe będą prawdopodobnie zlokalizowane w odległości ok. 200 metrów od siebie, a być może nawet mniejszej, w zależności od zastosowanych częstotliwości.

„To nie będą te same maszty, które w tej chwili widzimy dla klasycznej telefonii komórkowej. W skali kraju trzeba będzie zbudować kilkaset tysięcy masztów innych kategorii, w standardowej odległości 200 metrów. Ale jeśli chodzi o przestrzeń wewnątrz budynków, to będą mikromaszty – tak, żeby można było w każdym miejscu się komunikować” – zaznaczył prof. Wiak, który jest członkiem Rady Programowej na rzecz Strategii „5G dla Polski”.

Szacuje się, że prace nad siecią 5G potrwają jeszcze kilka lat. „W kontekście wyzwań technologicznych mówimy o roku 2025” – dodał rektor PŁ, który liczy, że pilotażowo ta rewolucja technologiczna mogłaby zostać przetestowana w Łodzi, m.in. w kampusie PŁ.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że do końca roku ma być przygotowany projekt strategii sieci 5G w Polsce. W ramach prac nad strategią wyznaczone zostaną miasta lub miasto, w których będzie odbywać się pilotaż tego systemu. Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała, iż chciałaby, aby w tym pilotażu wzięła udział Łódź.

Główne kierunki prac nad siecią 5G wyznaczyła w 2016 r. Komisja Europejska. Ich celem jest to, aby w 2025 r. wszystkie państwa członkowskie UE oferowały dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i głównych szlakach komunikacyjnych.

PAP – Nauka w Polsce

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest