Niemal milion osób na Szlaku Zabytków

Niemal milion osób na Szlaku Zabytków

5 lutego 2018 Wyłączone przez redakcja

Ubiegły rok znakomicie zapisał się w historii Szlaku Zabytków Techniki. Aż 945 tysięcy osób odwiedziło 42 zabytki znajdujące się na najciekawszej trasie turystyki industrialnej Polsce.

Niemal milion osób na Szlaku Zabytków

© fot. arch. UMWS

Po przystąpieniu 7 nowych obiektów do Szlaku i uznaniu tarnogórskich kopalń za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO frekwencja wyraźnie wzrosła (w 2016 r. ok. 764 tys. osób). Najchętniej odwiedzanymi atrakcjami były obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (153 286 osób), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (89 656), Muzeum Browaru Żywiec (80 596) i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (41 678). Łącznie nowe obiekty Szlaku odwiedziło 119 963 osób. W tym przypadku najpopularniejsza była oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach (74 310). Zaznaczyć należy, że podana liczba uwzględnia wyłącznie osoby, które skorzystały z oferty przygotowanej w pokopalnianych budynkach tego muzeum oraz uczestników wydarzeń związanych z tematyką Szlaku, jakie się tam odbyły.

„Bardzo cieszę się z tego wyniku. Jest to rezultat konsekwentnej, wieloletniej pracy w ramach przedsięwzięcia zainicjowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów, które przekonane są do znaczenia zabytków techniki i przemysłu. Wierzę, że dalsze inwestowanie w renowację i adaptację tych obiektów oraz praca na rzecz rozwijania ich oferty sprawi, że frekwencja w kolejnych latach będzie jeszcze wyższa. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że mamy w regionie najpopularniejszy szlak w Polsce” – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Nie tylko największe obiekty Szlaku odnotowały wzrost frekwencji. Jest ona zauważalna również w przypadku nieco mniej popularnych atrakcji jak Muzeum Dawnych Rzemiosł – „Stary Młyn” w Żarkach, Galeria Szyb Wilson w Katowicach czy Stara Fabryka, oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

„Stary Młyn w Żarkach odwiedziło ponad 22 tys. osób. Dla Żarek zamieszkiwanych przez 4,5 tys. osób to doskonały wynik – mówi Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki. Dokładnie o 2826 osób wzrosła liczba odwiedzających obiekt w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. Województwo Śląskie otoczyło nas opieką w ramach Szlaku Zabytków Techniki i mamy efekty. Lepsza promocja, większa liczba turystów, wśród których dominują mieszkańcy tego regionu. Do tego wsparcie merytoryczne, to wszystko ma dla nas wielkie znaczenie.”

Obiekty Szlaku Zabytków Techniki można nie tylko zwiedzać. W ubiegłym roku zorganizowano w nich ponad 1600 różnorodnych warsztatów, 3000 lekcji muzealnych oraz 190 wystaw czasowych, 300 koncertów i niemal 150 spektakli. W sumie było 7623 wydarzeń.

Do końca kwietnia br. można skorzystać z programu rabatowego Szlaku. Kopalnia GUIDO i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Starych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach – w tych obiektach możemy liczyć na zwiedzanie po okazyjnej cenie. Kto odwiedzi jeden z zabytków objętych akcją, może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Szczegóły konkursu na stronie www.zabytkitechniki.pl.

W kolejnych tygodniach poznamy coraz więcej szczegółów związanych z tegorocznym świętem Szlaku – INDUSTRIADĄ, która odbędzie się 9 czerwca.

źródło slaskie.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest