Biuro podróży Tour z Chorzowa ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł.

Biuro podróży Tour z Chorzowa ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł.

15 marca 2018 Wyłączono przez redakcja

Jak sprawdzić biuro podróży przed rezerwacją wycieczki? Porady nie tylko na Światowy Dzień Praw Konsumenta. W bazie ERIF BIG znajdują się obecnie informacje dotyczące zadłużenia 267 biur podróży z całej Polski. Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa. Ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje biuro z Łodzi, które jest zadłużone na niewiele mniej, bo 320 tys. zł. Jednym z najważniejszych czynników podczas planowania wyjazdu powinno być sprawdzenie czy mamy do czynienia z wiarygodną firmą. Każdy ma prawo wiedzieć, jak wygląda sytuacja płatnicza firmy, z którą chce nawiązać współpracę. Warto o tym pamiętać nie tylko w Światowy Dzień Praw Konsumenta, który wypada 15 marca.

 Jak sprawdzić biuro podróży przed rezerwacją wycieczki?Jedziemy na wymarzone wakacje, ale w połowie urlopu okazuje się, że nasze biuro podróży zbankrutowało. Hotel informuje, że nie mamy pokoju, linie lotnicze odmawiają zabrania nas na pokład, a telefon do biura naszego tour operatora milczy. Wymarzona wycieczka nagle staje się koszmarem.

Wybierając biuro podróży na długo przed rozpoczęciem sezonu urlopowego, warto dokładnie sprawdzić organizatora naszej wycieczki. Niestety wciąż niewielu Polaków poświęca na to czas.

– Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić, jak radzi sobie biuro, które ma nas tam wysłać. Jest to bardzo proste. Wystarczy założyć w internetowym serwisie infoKonsument.pl bezpłatne konto, by móc sprawdzić, czy wybrana przez nas firma nie jest zadłużona i czy nie grozi jej niewypłacalność – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. Zadłużenie biur podróży może mieć bezpośredni wpływ na ich codzienną działalność. Największe zadłużenia biur podróży wpisane do bazy ERIF wynikają z tytułu umowy dzierżawy, kredytu, leasingu oraz świadczeń usług pocztowych i telekomunikacyjnych.

Pamiętajmy również, że każdy operator wycieczki ma obowiązek przedstawić marszałkowi województwa oryginał gwarancji bankowej lub umowę ubezpieczenia. Dzięki tym dokumentom – jeśli operator zbankrutuje – klientów będzie można sprowadzić do kraju. Wykaz biur podróży, które spełniły te warunki, znajduje się na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Statystyki dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń przez biura podróży są niepokojące. Z tego tytułu w bazie ERIF BIG są aż 162 informacje gospodarcze. Najbardziej muszą w tym przypadku uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego – 42 oraz małopolskiego – 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata.

 Baza biura informacji gospodarczej ERIF to jednak nie tylko informacje o zadłużeniu, w bazie ERIF są też tzw. pozytywne informacje gospodarcze. Posiada je 1813 podmiotów związanych z branżą turystyczną. Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim – 270, w małopolskim – 233 oraz śląskim – 195. W całej bazie ERIF jest aż 29 mln informacji pozytywnych związanych z różnymi przedsiębiorcami i klientami. Dlatego też informacje gospodarcze zawarte w raporcie na temat danego podmiotu powinno się oceniać kompleksowo.

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Okazją do przypomnienia możliwości korzystania z prawa do informacji gospodarczej jest Światowy Dzień Praw Konsumenta, który co roku obchodzony jest na całym globie 15 marca.

– Światowy Dzień Praw Konsumenta, który obchodzimy 15 marca, przypomina o potrzebach, prawach i możliwościach, jakie ma każda osoba korzystająca z różnych usług i produktów.  ERIF BIG z okazji tego święta zwraca uwagę na prawo do korzystania z informacji gospodarczej. Cieszy nas, że aż 62% osób korzystających z usług biur informacji gospodarczej, najbardziej ceni sobie możliwość sprawdzenia przedsiębiorcy. Tak wynika z badania opinii na temat zmian legislacyjnych w BIG-ach, które na nasze zlecenie przeprowadziła agencja badawcza SW Research – tłumaczy Edyta Szymczak.  

Konsumenci mogą skorzystać w ERIF BIG z nowej usługi – Raportu jednolitego. Dzięki niej mogą sprawdzić przedsiębiorcę we wszystkich BIG-ach działających w Polsce. Aby to zrobić, dana osoba lub firma może zamówić raport z ERIF i innych wybranych biur informacji gospodarczej. I tak na przykład po zamówieniu Raportu jednolitego na temat danego biura podróży konsument może otrzymać raport z informacjami na jego temat, które znajdują się w bazach wszystkich lub wybranych BIG-ów. Raport z ERIF pobierany w ramach Raportu jednolitego kosztuje teraz zaledwie złotówkę. Jak wynika ze wspomnianego badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie ERIF BIG, ponad 64% badanych konsumentów oceniło, że bardzo przydatna jest możliwość sprawdzenia przedsiębiorcy we wszystkich BIG-ach za pomocą jednego wniosku złożonego w jednym, wybranym BIG.

Światowy Dzień Praw Konsumenta, to międzynarodowe święto obchodzone od 1983 r.,
a w Polsce od 2000 r. Zostało ono ustanowione, aby upamiętnić przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych – Johna Kennedy’ego z 1962 r., który wskazał wtedy cztery podstawowe prawa konsumentów: prawo do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa oraz do reprezentacji.

 

***

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej i jedyne, którego baza danych jest cyklicznie, w odstępach kwartalnych weryfikowana przez biegłego rewidenta już od końca 2011 roku. Zadaniem biura jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o  osobach, firmach i instytucjach. W bazie danych ERIF BIG S.A. znajdują się informacje gospodarcze pozytywne o terminowo spłacanych rachunkach, fakturach i innych zobowiązaniach. Są w nim też negatywne dane o zadłużeniu.
Z danych tych często korzystają banki, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe i inne przedsiębiorstwa, które sprawdzają wiarygodność płatniczą swoich klientów. Mogą z nich również korzystać konsumenci pod warunkiem spełnienia wytycznych znajdujących się w Ustawie z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych późniejszymi zmianami. Dokument ten jest tez podstawą działalności ERIF BIG S.A. Biuro współpracuje z bankami, pozabankowymi instytucjami finansowymi, firmami telekomunikacyjnymi, leasingowymi, ubezpieczeniowymi oraz zarówno z dużymi przedsiębiorstwami, jak i  firmami z sektora MŚP ze  wszystkich branż gospodarki. W gronie klientów ERIF BIG S.A. znajdują się również. fundusze sekurytyzacyjne, jednostki samorządu terytorialnego i spółki prawa handlowego działające na rzecz gmin ,oraz po ostatniej nowelizacji – sądy powszechne. ERIF BIG bierze udział w rozwoju rynku wymiany informacji gospodarczej w Polsce. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w rozpowszechnianiu wiedzy na temat korzyści płynących z budowania pozytywnej historii płatniczej przez firmy i konsumentów.

Więcej informacji:

Agnieszka Salach – Grupa KRUK, tel. 661 304 346, e-mail: agnieszka.salach@kruksa.pl

Karolina Duniec – Grupa KRUK, tel. 661 301 259, e-mail: karolina.duniec@kruksa.pl

Katarzyna Łukasik – On Board PR, tel. 501 556 121, e-mail: klukasik@onboard.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest