Dzień Lasu 2018

Dzień Lasu 2018

17 marca 2018 Wyłączono przez redakcja

W sobotę, 17 marca, zapraszamy na kolejne obchody Światowego Dnia Lasu w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

obchody Światowego Dnia LasuDzień Lasu obchodzony jest na świecie od ponad 30 lat, w celu uświadomienia społeczeństwu znaczenia lasów oraz potrzeby ich pielęgnacji i ochrony. Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdy lasy całkowicie znikną z powierzchni ziemi przyroda przestanie poprawnie funkcjonować.

Aby przypomnieć jak ważne są lasy, Śląski Ogród Zoologiczny po raz kolejny zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Lasu, które w tym roku odbędzie się w sobotę, 17 marca. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji. Tradycją stało się już wspólne sadzenie drzew, któremu w tym roku towarzyszyć będzie m. in. nadawanie imion posadzonym roślinom. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzą zoo będą mogli wziąć udział w leśnej grze terenowej oraz wybrać się na spacer z przewodnikiem, który opowie o gatunkach zwierząt zamieszkujących lasy świata. Bardziej wnikliwi goście zoo będą mogli posłuchać wykładu leśników z Nadleśnictwa Katowice oraz wziąć udział w warsztatach, które poprowadzą edukatorzy z chorzowskiego zoo oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Warsztaty Ogrodu Botanicznego w Mikołowie „Nasze drzewo”
Na warsztatach uczestnicy zamienią się w badaczy drzew i ich zadaniem będzie poznanie i dokładne zbadanie wybranego przez siebie drzewa za pomocą różnych zmysłów oraz lup – jak przystało na prawdziwych przyrodników. Na podstawie wyników swoich obserwacji uczestnicy będą mogli spróbować oznaczyć badane drzewo.

Lasy są jednymi z najważniejszych producentów tlenu, biorą udział w procesie oczyszczania powietrza, regulują stosunki wodne, są też siedliskiem wielu roślin i zwierząt. Drastyczne zmniejszanie się powierzchni leśnych to jeden z ważniejszych problemów, z którymi będziemy musieli zmierzyć się w XXI wieku. Aby zwrócić uwagę na niepodważalny wpływ lasów na jakość naszego życia, a także na konsekwencje płynące z niepohamowanego wylesiania ogromnych powierzchni lądów, 21 marca ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Lasu.

W kolekcji naszego zoo jest wiele gatunków zwierząt, którym zagraża wycinka lasów i związane z nią kurczenie się środowiska naturalnego, czy też naturalnej bazy pokarmowej. Właśnie z uwagi na los tych zwierząt od wielu lat przypominamy mieszkancom województwa o roli lasów i potrzebie ich ochrony. W tym roku obchody Światowego Dnia Lasu zaplanowane zostały na sobotę 17 marca, od godziny 9.30 do 15.15.

W programie imprezy znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci, prelekcje na temat lasów i pracy leśników oraz spacer po zoo, w czasie którego chętni poznają wiele ciekawych faktów z życia leśnych gatunków zwierząt – zarówno tych polskich, jak i egzotycznych. Tradycją już stała się akcja sadzenia drzew, towarzysząca obchodom Dnia Lasu. W tym roku, po raz pierwszy rozegrana zostanie także rodzinna (lub po prostu zespołowa) gra terenowa, pierwsza w ramach cyklu Akademii ZOOdkrywców. Udział w niej premiowany będzie specjalną, okolicznościową pieczęcią wbijaną do Indeksu ZOOdkrywcy. Kartę do gry już teraz możesz pobrać tutaj.

Cały cykl imprez organizowanych w ramach Akademii ZOOdkrywców dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest