Smaki Francji w desce serów

Smaki Francji w desce serów

5 marca 2018 Wyłączone przez redakcja

Francuska tradycja kulinarna wyróżnia się bogactwem potraw i składników, ale także sposobem celebracji wspólnych posiłków. Jej charakter i różnorodność dobrze oddaje deska serów.

Smaki Francji w desce serówKuchnie polską oraz francuską łączą wspólne elementy. Zwykle to do naszego kraju przenikała francuska tradycja kulinarna, z której już w XVI w. zaczęły czerpać polskie dwory. Współcześnie, produkty oraz potrawy z tego kraju cieszą się wśród Polaków dużą popularnością, a widok croissantów, bagietek czy różnych gatunków pleśniowych serów na półkach sklepowych, nie budzi zaskoczenia.

Smaki Francji w desce serów– Francuzi jadają w nieco innych porach niż Polacy. Śniadanie zwykle spożywane jest około 8.00. Obiad je się między 12.00 a 14.00. Kolacja zwykle rozpoczyna się o 20.00. i może trwać do późnych godzin wieczornych. Częstym elementem ostatniego posiłku w ciągu dnia jest deska serów, z których słynie Francja –  mówi Anne Magré, wiceprezes E.Leclerc Warszawa Ursynów.

Produkuje się ich w tym kraju ponad 1000 rodzajów. Poszczególne regiony specjalizują się w produkcji konkretnych gatunków, a tradycyjnych receptur i przywiązania geograficznego strzeże system kontroli AOC. Do najpopularniejszych rodzajów należą Roquefort, Brie, Camembert czy Neufchatel, coraz częściej pojawiające się również na polskich stołach.

Jak poprawnie skomponować deskę serów radzi Anne Magré, wiceprezes E.Leclerc Warszawa Ursynów.

  • Dobrze skomponowana deska serów powinna zawierać od 3. do 6. jego gatunków. Klasyczne rodzaje to ser kozi lub owczy, ser z białą pleśnią, ser z niebieską pleśnią, ser twardy lub półtwardy
  • Wyjmij sery z lodówki około godziny przed degustacją
  • Sery układaj według kolejności degustacji zaczynając od gatunku o najłagodniejszym
  • Podaj osobny nóż do każdego rodzaju sera, tak by nie zaburzać smaku żadnego z nich
  • Daniu powinno towarzyszyć wino czerwone lub białe, dobrane w zależności od wykorzystanych rodzajów sera. Dodatkiem może również być jasne lub ciemne pieczywo oraz winogrona, figi czy orzechy.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest