Koniec mandatów za brak papierowej wersji polisy OC

Koniec mandatów za brak papierowej wersji polisy OC

10 kwietnia 2018 Wyłączone przez redakcja

Zbliża się koniec mandatów za brak papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi dane o naszym pojeździe w systemie informatycznym.

Koniec mandatów za brak papierowej wersji polisy OCDotychczas kierowca, który jechał po drodze publicznej i nie miał przy sobie wymaganych dokumentów, podlegał grzywnie do 250 zł lub naganie. Z reguły za brak dowodu lub polisy OC policjanci wyznaczali po 50 zł kary. Ale koniec z tym. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” zamiast na papierze, policja sprawdzi dane o pojeździe w systemie informatycznym. Dane w centralnym rejestrze

Gazeta przypomina, że po zmianach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Obecnie – zgodnie z art. 95 kodeksu wykroczeń – jeśli osoba prowadząca pojazd na drodze publicznej nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Z reguły policjanci przyznają po 50 zł kary za brak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.

Już teraz znajdują się tam te same dane, które widnieją np. w papierowym dowodzie rejestracyjnym – napisano. Gazeta informuje, że urzędnicy ministerstwa cyfryzacji nie precyzują, od kiedy będzie można jeździć bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Ale nie wykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku.

W artykule zaznaczono, że po zmianach nadal będą groziły kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Do polskich rejestrów nie będą jednak miały dostępu zagraniczne służby.

Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC” – czytamy.

Po zmianach nadal będą grozić kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będą się do nich zaliczać te dwa wspomniane. I to zarówno w sytuacji, gdy będziemy jechać swoim pojazdem, jak i małżonka czy należącym do firmy lub kolegi.

A co z badaniami okresowymi na stacjach diagnostycznych? Jeśli samochodem poruszać się będziemy tylko po kraju, też nie ma problemu – wynik badania policjant sprawdzi w systemie informatycznym. Jeśli jednak planujemy jechać autem za granicę, sprawa się komplikuje.

Zagraniczne służby nie będą podłączone do polskich rejestrów. Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC. Dlatego w praktyce, udając się do stacji kontroli pojazdów, lepiej będzie mieć przy sobie dowód, by uzyskać stempel potwierdzający badanie (nie trzeba będzie specjalnie po niego jechać, planując wyjazd za granicę).

źródło PAP, Gazeta Prawna

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest