Vinyl Festival w Chorzowie

Vinyl Festival w Chorzowie

10 maja 2018 Wyłączone przez redakcja

Koncerty zagranicznych i polskich gwiazd rocka i bluesa, kosmiczny odsłuch Pink Floyd, wielka giełda płyt winylowych, spotkania z muzykami i dziennikarzami, a nawet impreza, która przenosi w czasie do lat 70-tych. W Chorzowie wystartowała druga edycja Vinyl Festivalu – wydarzenia, dzięki któremu Chorzowem na dwa tygodnie zawładną: dobra muzyka, analogowy dźwięk i ciekawe historie.

Vinyl Festival w Chorzowie Chorzów Vinyl Festival, czyli Vinyl Fest, to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Wszystkie wydarzenia podczas festiwalu skupiają się wokół płyty winylowej – koncerty, prelekcje, wystawy, prezentacje, projekcje filmowe, spotkania z muzykami i aktorami. Dzięki uniwersalnej formule na kilku scenach pojawią się gwiazdy z zupełnie odległych od siebie gatunków muzycznych – Ray Wilson, amerykański Steepwater Band, Czarny Pies z Leszkiem Winderem oraz czołówka sceny hip hopowej: Kaliber 44, Pokahontaz, czy DJ 600V. Nie lada gratką dla fanów będzie spotkanie z Józefem Skrzekiem, który opowie o muzyce do filmu „Wojna Śwatów – Następne Stulecie”, a także podzieli się wspomnieniami związanymi z wydaniem ścieżki dźwiękowej. Ponadto spotkamy się – oczywiście przy winylach – z popularnymi aktorami: Bogdanem Kalusem oraz Pawłem Małaszyńskim.

Niezwykle intrygująco zapowiada się wystawa „Truskawkowe pola na zawsze” z okazji 50-lecia wydania płyty The Beatles „Sgt. Pepper`s Lonely Hearts Club Band” w Muzeum w Chorzowie. Nie obejdzie się również bez giełdy płyt winylowych wraz z licznymi atrakcjami i konkursami, czy wyjątkowej imprezy tanecznej „Gorączka Sobotniej Nocy”, w 40. rocznicę powstania słynnego filmu z Johnem Travoltą.

Festiwal zagości w wielu miejscach na mapie miasta, m.in.: w Chorzowskim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury „Batory”, Kompleksie Sztygarka i Muzeum w Chorzowie. Szczegółowe i bieżące informacje można znaleźć na Facebooku oraz stronie internetowej Vinyl Festu.

Warto pamiętać o tym, że Vinyl Festival to nie tylko muzyka. Czy wiecie, że okładka najbardziej kultowej pyty zespołu Judas Priest – „British Steel” – to dzieło Polaka Rosława Szaybo? 9 maja w ChCKu odbędzie się wernisaż wystawy artysty. Po wernisażu Kino Grajfka zaprasza na projekcję filmu „Przyjaciele na 33 obroty”. 12 maja w Sztygarce wystąpi jeden z najlepszych współczesnych polskich wokalistów – Krzysztof Zalewski. Dzień wcześniej, 11.05, nie zabraknie tam okazji do dobrej zabawy. Taneczną podróż w czasie zapewni impreza „Dzięki Bogu już piątek” inspirowana filmem „Thank God It’s Friday” z 1978 r. W tym roku w analogowe szaleństwo dało się wciągnąć również Planetarium Śląskie. To właśnie tam, 13 maja, prosto z czarnej płyty wybrzmią kosmiczne dźwięki „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd. 17 maja w Sztygrace Rafał Bryndal opowie o swojej płytotece, a 8 maja w Galerii Kamienica red. Wojciech Padjas zdradzi czego słuchano w Królewskiej Hucie. Nie zapomnieliśmy również o fanach bluesa. 10 maja w kultowej Leśniczówce będzie można posłuchać na żywo Śląskiej Grupy Bluesowej (z gośćmi), a 15.05 w MDK Batory wystąpi Danny Bryant z Big Bandem – angielski muzyk i wokalista, którego wychwala sam Joe Bonamasa. Wisienką na muzycznym torcie z pewnością będzie Wielka Giełda Płyt, na którą zapraszamy 19 maja do Sztygarki.

10 MAJA (ŚRODA)


CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY
19.00 – Spotkanie z Rayem Wilsonem.
„Winylowe reminiscencje: od Calling All Stations do Makes Me Think of Home”.
20.00 – Koncert Ray Wilson z zespołem
BILETY (NA SPOTKANIE I KONCERT): 40PLN (BALKON) / 60PLN (PARTER)

11 MAJA (CZWARTEK)


KOMPLEKS SZTYGARKA
11.00 – Prelekcja „O Orkiestrze Klubu Samotnych Serc i innych bohaterach lata miłości – dr Jacek Kurek
WSTĘP WOLNY
12.00 – Prelekcja „The Rolling Stones blues” – red. Andrzej Matysik
WSTĘP WOLNY
17.00 – Wernisaż wystawy Agnieszki Krysiuk Portrety na starych winylach oraz „Bob Dylan w kilku odsłonach” – krótkie przypomnienie twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla 2016
WSTĘP WOLNY
18.00 – „Inspiracje gwiazd”. Aktorzy Bogdan Kalus i Paweł Małaszyński rozmawiają o swoich muzycznych fascynacjach i przygodach…
WSTĘP WOLNY

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest