Nie żyje Irena Szewińska, ikona polskiego sportu

Nie żyje Irena Szewińska, ikona polskiego sportu

30 czerwca 2018 Wyłączone przez redakcja

Zmarła trzykrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska. Najwybitniejsza polska sportsmenka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Po zakończeniu kariery działała w krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Nie żyje Irena Szewińska, ikona polskiego sportu

(fot. TVP Info)

Siedmiokrotna medalistka olimpijska. Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie sportsmenka w pięciu olimpijskich startach wywalczyła siedem medali – trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Ośmiokrotnie poprawiła rekordy świata indywidualnie oraz dwa razy w sztafecie.

Na sesji podczas zimowych igrzysk w Nagano w 1998 roku wybrano ją w skład Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od 1980 do 2009 zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a w latach 1997-2009 pełniła funkcję prezesa. Była także członkiem Komisji Koordynacyjnej MKOl sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk w Atenach (2004) i w Londynie (2012). Uczestniczyła w pracach tego gremium nadzorującego przygotowania do igrzysk w Tokio w 2020 roku. Była także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci”

Wielka strata dla polskiego sportu jest już komentowana w mediach społecznościowych.

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Odeszła Pani Irena Szewińska – Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata” Jak dodał, jest to „wielka strata i wielki żal”. „Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!” – napisał prezydent.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest