Tężnia w Chorzowie – wizualizacje

30 października 2018 Wyłączone przez redakcja

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali – mówi Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na placu Hutników. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

W tężni zastostujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad – tłumaczy wykonawca tężni, Krzysztof Łazarz z firmy Rudex Szczecin – Woda przyjedzie do Chorzowa prosto z Zabłocia i Ustronia.

Zmieni się również wygląd całego skweru: powstaną tu ścieżki rowerowe i spacerowe. Nie zabraknie też zieleni i ławeczek. Pojawi się także nowe oświetlenie. Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata). Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2019 roku.

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest