Muzeum Hutnictwa coraz bliżej – Urząd podpisuje umowę!

Muzeum Hutnictwa coraz bliżej – Urząd podpisuje umowę!

4 stycznia 2019 Wyłączone przez redakcja

Interaktywne wystawy, autentyczne urządzenia i odgłosy pracy dobiegające z wciąż działającej huty – to ma być przepis na sukces chorzowskiego Muzeum Hutnictwa, jedynej takiej placówki w Polsce.

Muzeum hutnictwa ChorzówUrząd Miasta rozstrzygnął przetarg na budowę muzeum. Już niebawem w samym sercu starej huty, na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko, rozpoczną się prace budowlane i adaptacyjne.

– Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja na cele kulturalne w całej historii miasta – zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 30 milionów złotych. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponad stuletnia hala. Na cele kulturalne zaadaptowana zostanie też przybudówka. W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dot. historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których do niedawna używali hutnicy.  W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a. Nowe oblicze zyska też przestrzeń dookoła hali. Wszystko przy akompaniamencie dżwięków dochodzących z sąsiedztwa – z terenu wciąż działającego zakładu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest