Owsiak na liście do Nobla. „Nominacja przyjęta”

Owsiak na liście do Nobla. „Nominacja przyjęta”

16 stycznia 2019 Wyłączone przez redakcja

Komitet Norweski przyjął nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019. Tytuł zostanie przyznany pod koniec roku – 10 grudnia. Z informacji tej ucieszyło się wielu Polaków, ale trzeba pamiętać, że jest to jedynie formalne zaakceptowanie nominacji, która wysyłane jest w formie automatycznej odpowiedzi.

Jerzy Owsiak (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

Wniosek o przyznanie nagrody byłemu już szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył poseł Ruchu Kukiz’15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo. To już trzeci rok z rzędu, kiedy Jerzy Owsiak jest zgłaszany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej takie wnioski składali Joanna Schmidt z Nowoczesnej oraz politolog prof. Adam Grzegorczyk. Oba wnioski także zostały wówczas zaakceptowane, ale Owsiak nagrody nie dostał.

W ubiegłym roku w sondażach 68 proc. pytanych było za przyznaniem Owsiakowi i WOŚP Nobla. Przeciwne zdanie wyrażał co trzeci ankietowany. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski. Zgłoszenia do nagrody przyznawanej w danym roku można wysyłać do 1 lutego. Komitet tworzy listę, która jest dalej oceniana. Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 8 mln koron szwedzkich ( czyli ok 3,8 mln zł).

Jak są wyłaniani kandydaci? Jak podaje gazeta.pl, zgłoszenia wysyła się za pomocą internetowego formularza. Jeśli spełnia ono wszystkie wymogi, nominujący otrzymuje automatyczną odpowiedź zwrotną z adresu no-reply@nobel.no z informacją, że nominacja została przyjęta. Następnie komitet ocenia działalność zgłoszonych kandydatów i przygotowuje listę osób, które dalej są brane pod uwagę. Zazwyczaj znajduje się na niej kilkanaście, maksymalnie trzydzieści nazwisk. Potem odbywa się debata nad kandydatami i wybór zwycięzcy w głosowaniu większościowym.

źródło wp.pl

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest