Zarobią na alimenty.

Zarobią na alimenty.

10 stycznia 2019 Wyłączone przez redakcja

Zarobią na alimenty. Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych z podpisem prezydenta. Rządowa nowelizacja zakładającą aktywizację dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Zgodnie z szacunkami dzięki zmianom z funduszu będzie mogło skorzystać dodatkowe 60 tys. dzieci.


Jak poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej, ściągalność zobowiązań dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa (z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego) wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech lat o blisko 100 proc. – z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 33 proc. w 2018 r. Według ministerstwa, to wciąż za mało, dlatego konieczne są zmiany w prawie.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja w sprawie egzekucji świadczeń alimentacyjnych zakłada m.in. podniesienie od 1 października 2019 r. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł. Jak przewidują autorzy nowych rozwiązań, dzięki tej zmianie z funduszu będzie mogło korzystać dodatkowe 60 tys. dzieci.

Znaczącą zmianą jest także nałożenie na organizatorów robót publicznych (m.in. samorządy) obowiązku zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Podniesiono również wysokość grzywny dla nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają „na czarno” dłużników alimentacyjnych – od 1500 zł do 45 000 zł (do tej pory było to od 1000 zł do 30 000 zł). Rozwiązanie to zacznie działać wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Dodatkowo wprowadzono rozwiązania, dzięki którym komornicy sądowi będą mogli sprawniej otrzymywać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. Komornicy będą uzyskiwali te informacje drogą elektroniczną – z comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Dodatkowo organy egzekucyjne będą mogły prowadzić egzekucje z diet z tytułu podróży służbowych otrzymywanych przez dłużników (do 50 proc. tych diet).

Ustawa wchodzi w życie z dniem po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów (np. zmiany w Kodeksie pracy zakładające wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zaczną obowiazywać 1 grudnia 2020 r.). Ustawa ukazała się w Dzienniku Ustaw 27 grudnia.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest