Katastrofa MTK: co dalej z odszkodowaniami?

Katastrofa MTK: co dalej z odszkodowaniami?

19 lutego 2019 Wyłączone przez redakcja

Uważam, że wypłata odszkodowań bliskim ofiar katastrofy na MTK dopiero po wyroku sądu drugiej instancji to nieporozumienie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Dlaczego w przypadku tej tragedii stosowana jest inna procedura, niż w przypadku bliskich ofiar katastrof w Smoleńsku i samolotu CASA? – pyta prezydent.

Archiwalne zdjęcie z miejsca katastrofy hali MTK / Andrzej Grygiel /PAP

Już kilka lat temu prezydent Chorzowa otrzymał szczegółowe instrukcje z wytycznymi dotyczącymi tej sprawy. Dokument z Urzędu Wojewódzkiego nie pozostawia złudzeń: żadnych przelewów bez prawomocnych wyroków sądu drugiej instancji w każdej indywidualnej sprawie.  – Od katastrofy minęło już 13 lat, a my nadal nie mamy zgody na wypłacenie odszkodowań – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Bez zielonego światła z administracji rządowej nie mogę podjąć żadnych działań, bo środki na wypłatę odszkodowań pochodzą z budżetu państwa, a nie z budżetu miasta – dodaje Kotala. Prezydent Chorzowa w całej procedurze jest jedynie reprezentantem Skarbu Państwa – nie podejmuje decyzji, tylko wykonuje polecenia przekazywane przez Urząd Wojewódzki.

– Apelacje tylko wydłużą cierpienie osób, które na sprawiedliwość czekają 13 lat – dodaje prezydent. – Sytuację mogłaby zmienić nowa instrukcja Wojewody Śląskiego dotycząca odszkodowań w sprawie MTK  – mówi prezydent Chorzowa.

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest