Nowe uprawnienia dla straży miejskiej.

Nowe uprawnienia dla straży miejskiej.

22 lutego 2019 Wyłączone przez redakcja

Rząd chce wzmocnić straż miejską i gminną, by zwiększyć bezpieczeństwo samorządowców po zabójstwie Pawła Adamowicza. Ekspertyzy przewidują wyposażenie strażników w broń palną i przeszkolenie przez SOP. W kwietniu konsultacje z władzami lokalnymi.

Straż miejska ma dostać więcej broni palnej (PAP, Fot: Jan Karwowski)

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, straż miejska i gminna miałyby działać jak Służba Ochrony Państwa i ochraniać samorządowców. Temat ten był poruszany podczas wtorkowego spotkania roboczego strony rządowej i samorządowej.

Rząd przedstawił władzom lokalnym wyniki ekspertyz. Samorządy mają się do nich odnieść do końca marca. Jedna z nich zakłada „dozbrojenie” strażników, którzy mieliby odpowiadać za bezpieczeństwo wójtów, burmistrzów i prezydentów.

„Bodyguard dla każdego wójta”

Zwolennicy mniej radykalnej koncepcji zwracają uwagę, że już sam widok funkcjonariuszy w mundurach w otoczeniu samorządowców zadziała odstraszająco na potencjalnych sprawców. Obecnie strażnicy mogą używać broni palnej do ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej oraz konwojowania wartościowych przedmiotów (m.in. pieniędzy, dokumentów).

Czytaj też: Śmierć w radiowozie straży miejskiej. Prokuratura bada sprawę
Straż Miejska bierze udział w WOŚP. „Graliśmy i będziemy grać”

Zobacz także: Kaczki na drodze. Nietypowa interwencja straży miejskiej

W związku z proponowanymi zmianami wraca temat reformy straży. Miejska – często pokrywa się w kompetencjach z policją, z kolei na gminną stać tylko niektóre jednostki. Z najnowszego spisu – z 2017 roku – wynika, że w gminach funkcjonuje 490 zespołów straży.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

żródło w

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest