Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru. Większość nieświadomie

Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru. Większość nieświadomie

22 lutego 2019 Wyłączono przez redakcja

Jedna, dwie łyżeczki cukru do kawy czy herbaty to wydaje się mało. Ile cukru rzeczywiście jemy? Przeciętny Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru, czyli więcej niż jedno opakowanie – pokazują dane GUS. Mimo mniejszych zakupów cukru pod czystą postacią, jego całkowite spożycie wzrasta, szczególnie w formie wyrobów bardziej przetworzonych.

trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły (fot. arch.PAP/PA)

– Największym spożyciem cukru, wśród podstawowych grup gospodarstw domowych, w przeliczaniu na jedną osobę, charakteryzują się gospodarstwa domowe rolników. W 2016 roku było ono na poziomie o dwie trzecie większym niż w gospodarstwach ogółem. Wyższy od przeciętnej poziom spożycia, obserwowany był również w gospodarstwach emerytów i rencistów – 16,7 kg rocznie na osobę, wobec 12,1 kg w gospodarstwa domowych ogółem – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert ds. rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. – Z kolei najmniejsze ilości w przeliczeniu na jedną osobę (8,4 kg rocznie) konsumowane były w gospodarstwach, w których podstawowym źródłem utrzymania jest własna działalność. Zdecydowanie więcej cukru nabywają mieszkańcy wsi, o około pół kilograma miesięcznie na osobę więcej, niż mieszkańcy miast – dodaje Paweł Wyrzykowski.

Przeciętny Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu – wynika z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły.

[themoneytizer id=”– Wybierz miejsce –„]

 

W siedzibie resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski i zastępca prezesa NFZ Adam Niedzielski zaprezentowali raport o wpływie spożycia cukru na wzrost zachorowalności. Wynika z niego, że przeciętny Polak spożywa rocznie o blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu.

Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Eksperci przewidują, że w 2025 r. otyłych będzie 30 proc. dorosłych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

– Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na szereg chorób, w tym cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia, jak również choroby nowotworowe – zwrócił uwagę Niedzielski. Eksperci szacują, że blisko 1,4 tys. zgonów rocznie w Polsce wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Odpowiedzią na wyniki raportu jest kampania „Planuję długie życie”, która ma poprawić stan wiedzy Polaków na temat postaw prozdrowotnych przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniom na nowotwory.

– Trzeba przekonywać ludzi, że zdrowy tryb życia daje efekty nie tylko np. szczupłej sylwetki, ale i długiego życia w dobrym zdrowiu – podkreśla minister Szumowski. W ramach kampanii m.in. emitowane będą spoty telewizyjne i radiowe.

źródło wp.pl, PAP, tvp.info

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest