Co robili funkcjonariusze Służby Więziennej w przedszkolu w Chorzowie?

Co robili funkcjonariusze Służby Więziennej w przedszkolu w Chorzowie?

5 marca 2019 Wyłączono przez redakcja

Funkcjonariusze uczą bawiąc

Jak wygląda karetka pogotowia i jaki wydaje sygnał? Pod jaki numer zadzwonić w sytuacji zagrożenia?  Jakie informacje podać dyspozytorowi? Tego uczyło się ponad 100 przedszkolaków  z Chorzowa podczas zajęć ze st.szer. Adamem Kościelniakiem, funkcjonariuszem Służby Więziennej, a zarazem wykwalifikowanym ratownikiem medycznym. Bo przecież na naukę udzielania pierwszej pomocy nigdy nie jest za wcześnie.

,,Jesteśmy poMOCNI”

Zajęcia ,,Jesteśmy poMOCNI”z nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  odbyły się 1 marca 2019 roku w Miejskim Przedszkolu im. Wróbelka Elemelka  w Katowicach przy ul. B. Chrobrego 39. Wzięło w nich udział ponad 100 przedszkolaków w wieku od 3 do  6 lat z grup: Misiaczków, Motylków, Tygrysków, Pingwinków i Biedronek.

Nauka w formie zabawy

Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, gdy osoby dorosłe są nieobecne. Nauczyły się kolejności wykonywania czynności   w ,,łańcuchu życia”, kogo powiadomić, a także utrwalały numery alarmowe. Zobaczyły jak wykonywać prawidłową resuscytację według zasady 30 na 2 z wykorzystaniem fantomów i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Starsze dzieci, pod fachowym okiem funkcjonariusza, ćwiczyły zdobyte umiejętności  na fantomach, a  mniejsze na misiach. Dużą atrakcją było opatrywanie ran pluszowym pacjentom – misiom.

[themoneytizer id=”26206-23″]

 

 

Super moc

Zajęcia w przedszkolu były  połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia np. koledze lub babci, która źle się poczuje. Niemal każde dziecko marzy, aby podobnie jak superbohaterowie z ulubionych bajek posiadać super moc. Właśnie taką moc  zdobyli podczas zajęć – moc pomagania i ratowania życia. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Mali ratownicy bardzo chętnie brali udział w ćwiczeniach, ucząc się i bawiąc jednocześnie. Warsztaty poza nauką konkretnych umiejętności miały także uwrażliwić dzieci na potrzebę udzielania pomocy drugiemu człowiekowi, aby w przyszłości nie  bały się reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. W podziękowaniu za przeprowadzenie ciekawych zajęć przedszkolaki zaśpiewały piosenkę.

Co robi Służba Więzienna?

A kim pan jest? – zapytał 4 letni Igor funkcjonariusza z zabrzańskiej jednostki. Jestem funkcjonariuszem Służby Więziennej i pracuję w Zakładzie Karnym w Zabrzu  – odpowiedział st.szer. Adam Kościelniak. Pilnuje pan złych ludzi?- zapytała Lenka. Pytaniom nie było końca na które funkcjonariusz chętnie udzielał odpowiedzi. Ponadto przedszkolaki otrzymały książki ,,Co robi Służba Więzienna” oraz kolorowanki, dzięki którym będą mogły lepiej poznać zawód funkcjonariusza Służby Więziennej.

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać wszystkich obywateli, najlepiej już od najmłodszych lat. Doskonale wiedzą o tym z funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu, dlatego z chęcią uczą tych ważnych umiejętności zarówno przedszkolaki, młodzież oraz seniorów. Wcześniej zajęcia z udzielania pierwszej pomocy funkcjonariusze przeprowadzili w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu, Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu oraz Dziennym Domu Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest