Przedsiębiorco sprawdź czy masz nadpłaty w ZUS.

Przedsiębiorco sprawdź czy masz nadpłaty w ZUS.

6 marca 2019 Wyłączone przez redakcja

Ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aktywni przedsiębiorcy mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Później się przedawnią. Warto skontaktować się więc z ZUS i sprawdzić, czy po zamkniętej działalności nic nie zostało do zwrotu.

W województwie śląskim na biznesmenów, którzy zamknęli swoje firmy w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.) i mają nadpłaty czeka ponad 9 mln 310 tys. zł. Najwięcej do odebrania mają byli przedsiębiorcy podlegający pod chorzowski Oddział ZUS – ponad 2,5 mln zł. Także w pozostałych pięciu oddziałach ZUS na Śląsku kwoty nadpłat są całkiem spore i przekraczają milion złotych dla danego Oddziału.

Jeśli chodzi o aktywnych płatników z naszego województwa, to ich nadpłaty sięgają kwoty 231 mln zł. W całym kraju u  blisko 1,4 mln aktywnych płatników ta kwota nadpłat na kontach przekracza ponad 2,5 miliarda złotych.

– Apelujemy do przedsiębiorców, by na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jeżeli zaś kończą prowadzenie własnego biznesu zawsze warto zweryfikować saldo na swoim koncie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Kiedy pieniędzy jest za dużo

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej, lub niż wynika to z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków bądź zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Aktywni płatnicy mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności.

Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat w całym kraju to ponad 111 mln zł, w województwie śląskim ponad 9,3 mln zł.

[themoneytizer id=”26206-23″]

 

 

 

 

Gdzie sprawdzisz saldo

– Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności jakim saldem w ZUS się on zamknął, warto odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień, czy za jakie miesiące jest nadpłata – dodaje rzeczniczka.

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS  nadpłata się przedawnia.

Kwota nadpłat u nieaktywnych płatników (od stycznia 2017 r.) w oddziałach ZUS w województwie śląskim:

Oddział Nadpłata
Bielsko-Biała 1 095 625,16 zł
Chorzów 2 564 762,36 zł
Częstochowa 1 224 464,59 zł
Rybnik 1 770 082,45 zł
Sosnowiec 1 097 692,38 zł
Zabrze 1 558 367,45 zł

Beata Kopczyńska

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa śląskiego

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest