Dzień Kobiet – stare święto nowe zwyczaje.

Dzień Kobiet – stare święto nowe zwyczaje.

8 marca 2019 Wyłączone przez redakcja

Dzień Kobiet to obecnie nowoczesne święto, które Panie chcą obchodzić niestandardowo. Choć nadal doceniają kwiaty i czekoladki chciałyby odrobinę zaszaleć. 

Do lamusa odchodzą upominki, które przypominają kiczowate gadżety, a życzeń Panie oczekują przemyślanych i od serca. Najchętniej tego dnia zrelaksowałyby się, ale niekoniecznie w męskim gronie. Na pytanie –  jak obecnie kobiety widziałyby swoje święto odpowiada zrealizowana sonda.

Jak pokazały wyniki badania „Dzień kobiet oczami Polek” serwisu Prezentmarzeń, święto kobiet obchodzi 62% respondentek, a już 38% coraz częściej odchodzi od tego zwyczaju. Najczęściej o Dniu Kobiet pamięta partner (43%) oraz ojciec i brat (22%), a praktycznie w ogóle inne kobiety (1%).

Dla Pań, które wzięły udział w badaniu to dzień, w którym mogą poczuć się wyjątkowo (31%), gdzieś wyjść i miło spędzić czas (29%). Dla niektórych jest ważne, że jest to święto doceniające kobiety (18%) i że otrzymają niespodziankę (16%). Mało która jednak oczekuję, że mężczyźni mają się w tym dniu jakoś specjalnie wykazać (6%). To czego nie lubią Panie w Dniu Kobiet to nacisku na komercjalizację (42%) oraz niepotrzebnych uścisków Panów, którzy nie są im bliscy (34%).

To czego życzyłyby sobie Panie przede wszystkim tego dnia to więcej seksu, mniej seksizmu (32%) oraz mniej niemiłych i sarkastycznych komentarzy (31%). Panie chciałyby poczuć miłość, uwagę i zrozumienie (26%), a także troskę i opiekuńczość (14%). Nie chciałyby tego dnia odczuć, że nie są ważne (20%) i olane (15%), ani otrzymywać wymuszonych życzeń z powinności (15%) lub niespodzianek zorganizowanych z obowiązku (19%).

Również życzenia, które czasem otrzymują kobiety nie zawsze są miłe. Szczególnie gdy dotyczą tego, aby schudły (27%) lub założyły rodzinę i miały dzieci (34%). Kobiety są także uczulone na dziwne wierszyki w formie życzeń (12%). Doceniają jednak takie, które są przemyślane i widać, że ktoś je zna (42%) oraz w których jest chęć spełnienia ich marzeń (29%), jakiekolwiek by one nie były. Ważne są dla nich również te związane z życzliwością zdrowia (22%).

[themoneytizer id=”26206-19″]

 

Zmieniają się nie tylko poglądy Polek dotyczące postrzegania Dnia Kobiet, ale również preferencje dotyczące celebrowania święta. Kobiety nie lubią spędzać czasu w domu przed telewizorem (30%) lub jak kiedyś świętując w domu przy ciastku (11%). Gorsze jest jednak wychodzenie na siłę, żeby odbębnić świętowanie (34%).

Panie nie lubią również udawać, że to zwykły dzień – jak twierdzi 25% ankietowanych. Najchętniej zaszalałyby robiąc coś niestandardowego (36%). Nie mają jednak nic przeciwko spędzaniu czasu miło z rodziną 37%, cenią sobie także relaks z przyjaciółką lub  lubią spędzać czas romantycznie z partnerem – 23%. Najgorsze jednak dla nich jest spędzanie Dnia Kobiet z kolegą – jak twierdzi co trzecia lub rodzicami, jak deklaruje aż 28%.

Najchętniej spędziłyby dzień w SPA (16%), poszły na jakąś lekcję tańca (19%), warsztaty kulinarne (11%) czy sesję zdjęciową (11%). Interesuje je wszystko co związane z relaksem i urodą (31%) oraz spędzanie czasu kreatywnie (26%). Doceniają także kulinaria, jak na przykład romantyczną kolację we dwoje (19%). Panie wolą jednak rozrywki, które wiąże się z relaksem niż adrenaliną. Jedynie 7% respondentek zdecydowałaby się na ekstremalne rozrywki, nawet jeśli byłaby to przejażdżka luksusowym samochodem (4%).

Coraz więcej kobiet otwarcie deklaruje, że również od bliskich chciałoby otrzymać niestandardową niespodzianką (27%) lub prezent w formie przeżycia (29%), doceniają jednak symboliczne kwiaty lub czekoladki (32%). Najgorszy prezent to taki, który został kupiony przez przypadek, na szybko (39%) lub kiczowate gadżety (29%). Panie nie lubią także atrakcji na siłę, na które nikt nie ma ochoty (27%). Co ciekawe, mają ogromny sentyment do dawnych czasów PRL-u i wcale nie uważają, że „goździki i rajstopy” to zły pomysł. Jedynie 5% uważa, taki prezent za nietrafiony.

I jak pokazują kwoty w jakich otrzymują prezenty można wnioskować, że kwiaty i czekoladki to nierzadki upominek. Najczęściej otrzymują prezent w kwocie do 50 zł – 37 % ankietowanych oraz pomiędzy 50 a 100 zł (29%). Coraz częściej jednak na niestandardowe niespodzianki bliscy przeznaczają kwoty pomiędzy 100 a 300 zł, a nawet powyżej 300 zł (20%). W takim zapleczu już raczej znajdują się prezenty w formie przeżyć.

Panie, które udzielały odpowiedzi w badaniu „Dzień kobiet oczami Polek” serwisu Prezentmarzeń – to kobiety w każdym przedziale wiekowym. Osoby pomiędzy 25 – 34 rokiem życia – 22%, osoby młode 18 – 24 lat – 31 % oraz 13% kobiet dojrzałych w wieku 35 – 44 lat. Odpowiedzi udzieliły także respondentki poniżej 18 roku życia – 19% oraz 45 – 55 lat – 11%, a także powyżej 55 lat – 4%.

*Badanie w formie ankiety online i w centrach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń w lutym 2019 na próbie 671 respondentek.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest