Hala Targowa – czy doczeka się dawnej świetności?

Hala Targowa – czy doczeka się dawnej świetności?

16 marca 2019 Wyłączone przez redakcja

Biuro nieruchomości i Agent nieruchomości w: Keller Williams Poland wystawiło chorzowski obiekt do sprzedaży za 4,5 mln zł. Jakie losy spotkają słynną chorzowską halę targową i czy jest nadzieja na odzyskanie dawnej świetności?

Zaniedbany i wystawiony za sprzedaż budynek znajduje się tuż za estakadą (jadący w stronę Bytomia mijają go po swojej lewej stronie), jeszcze przed skrzyżowaniem z ul. 3 Maja.

Jakież było nasze zaskoczenie gdy otrzymaliśmy informację o chęci sprzedaży obiektu (chyba wraz z terenem) jako nieruchomość inwestycyjną. Czy nabywca chciałby zburzyć starą zeszpecona przebudowami halę? Czy jest szansa żeby zainwestować w jej piękno i przywrócić jej świetność sprzed lat?

Może miasto Chorzów będzie zainteresowane nabyciem tej wspaniałej nieruchomości. Byłby to wspaniały gest ze strony miasta. Sądzimy że kwota 4,5 mln złotych nie jest zbyt wysoka, lecz warto się zawsze „pohadlować”. Miasto zyskałoby piękny obiekt, który można by odrestaurować częściowo z funduszy UE oraz pozyskać środki od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

[themoneytizer id=”26206-19″]

 

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że miasto jest zainteresowane nabyciem tej wspaniałej nieruchomości, bo jest to piękne miejsce historycznie.  Przypomnijmy sobie świetność tego obiektu sprzed lat. Budowę hali rozpoczęto w 1903 roku Hala została oddana do użytku 15 sierpnia 1905 roku. Była to pierwsza taka budowla na Górnym Śląsku. Postawienie hali kosztowało 700 tyś marek. Po jej powstaniu zlikwidowano targowiska pod gołym niebem, a kupcy przenieśli się do nowoczesnego gmachu gdzie do dyspozycji mieli nie tylko miejsca do handlowania, ale także piwnice i zamrażarnie do składowania towaru, prąd i wodociąg, a z niedalekiego dworca specjalnie doprowadzoną bocznicę kolejową. Kupców obowiązywał surowy regulamin porządkowy i sanitarny. Jak pisze Przemysław Nadolski w artykule „Z dziejów hali targowej w Królewskiej Hucie”, zamieszczonym w Zeszytach Chorzowskich (nr 7), była czynna codziennie, oprócz niedziel i świąt. (link opisywał to już w 2014 roku chorzow.naszemiasto.pl)

 

W 1948 Chorzowska Spółdzielnia Spożywców wystąpiła do władz o zlikwidowanie hali targowej, a na jej miejscu uruchomienie magazynu towarów żywnościowych.

Lecz ówczesna PPR nie zgodziła się na likwidację hali. W 1962 roku miejskie targowisko, które działało przed budynkiem hali od 1905 roku zostało przeniesione na ulicę Barską, gdzie działa nadal.

Około 2012 roku powstały plany przebudowania obiektu i zaadaptowania go na potrzeby lokali usługowych i biurowych; nowy kompleks miał funkcjonować pod nazwą Stara Palarnia, w nawiązaniu do przeszłej działalności w hali.

 

 

 

 

 

 

 

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest