Dni Trzeźwości „Trzeźwość – to się opłaca!”

Dni Trzeźwości „Trzeźwość – to się opłaca!”

11 kwietnia 2019 Wyłączone przez Tomasz Breguła
40-225745

fot. KMP Chorzów

Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom, Miasto Chorzów oraz Komenda Miejska Policji i Wydziałem Polityki Społecznej włączą się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości. W poniedziałek, 15 kwietnia, na terenie Chorzowa odbędą się  wzmożone kontrole trzeźwości kierowców.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości – 15.04.2019 r.

W tym dniu Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie, jak co roku, włącza się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości. W poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r. placówka w ramach „Dnia otwartego“ zaprasza wszystkich zainteresowanych problematyką uzależnień i propagowaniem trzeźwego stylu życia. Dyżury będą pełnili doświadczeni psychoterapeuci uzależnień, którzy każdemu kto przyjdzie zaoferują pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w 2019 roku obchodzimy pod hasłem:  „Trzeźwość – to się opłaca!”. Wykorzystamy ten dzień do promocji zdrowych form spędzania wolnego czasu jako działań rehabilitacyjnych i profilaktycznych.

PROGRAM

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości przeprowadzimy następujące działania:

  • 9:00 – 10:30  III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie – warsztaty profilaktyczne odbywające się na terenie OPOUiIR prowadzone przez specjalistę psychoterapii uzależnień.
  • 10:00 – 11:30 Warsztaty Profilaktyczne dla dorosłych prowadzone przez Klub Abstynenta „Chcę. Jestem. Dalej.” działającego na terenie OPOUiIR i specjalistę psychoterapii uzależnień.
  • 11:00 – 12:30 Studenci SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego – warsztaty profilaktyczne
  • 11:00 – 12:30 Spotkanie trójstronne pomiędzy władzami miasta Chorzowa, a władzami SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Katowicach i  Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym I Ich Rodzinom w Chorzowie.16:40 – 18:10 Warsztaty Profilaktyczne dla dorosłych prowadzone Klub Abstynenta „Chcę. Jestem. Dalej.” działającego na terenie OPOUiIR i specjalistę psychoterapii

Na podwójnym gazie

40-225743

fot. KMP Chorzów

Policjanci z wydziału prewencji ruchu drogowego będą patrolowali w kilku punktach naszego miasta. – Tego dnia wręczymy upominki dla kierowców. Na przestrzeni ostatniego roku zatrzymanych zostało ok. 500 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. To średnio więcej niż jedno zatrzymanie w ciągu dnia –  KMP Chorzów.

Zdaniem Mieczysława Fido, tak niekorzystne statystyki, wynikają z braku świadomości kierowców. – To głównie osoby, które spożywały alkohol poprzedniego dnia. Rano czuły się dobrze, więc postanowiły wsiąść za kółko. Warto sprawdzić i uświadomić sobie, jak długo organizm spala alkohol – mówi dyrektor OPOUiIR.

Kierowcy, którzy nie posiadają alkomatu, mogą sprawdzić zawartość promili w organizmie za pomocą internetowego kalkulatora trzeźwości. Przybliżony wynik uzyskamy po wpisaniu wagi, wzrostu, a także rodzaju i ilości wypitego alkoholu, uwzględniając przy tym czas spożywania trunku. W żadnym wypadku nie można jednak bezgranicznie ufać wirtualnym alkomatom. Jeżeli poprzedniego dnia wypiliśmy sporą ilość alkoholu, najlepiej nie siadać za kółkiem zbyt wcześnie.

Młodzież szczególnie zagrożona

Młodzież często lekceważąco podchodzi do tematu. Mówią: co to jest jedno, czy dwa piwa. Pracownicy Ośrodka podczas swojej pracy codzienne i w czasie prezentacji uświadamiają, że alkohol jest wyłącznie dla ludzi dorosłych. Im wcześniej sięgamy po alkohol, tym łatwiej się uzależnić. To dotyczy również innych używek – przestrzega dyrektor ośrodka.

Obecnie ok. 80 proc. 15-latków przyznaje, że co najmniej raz w swoim życiu upijało się. Dlatego zajęcia profilaktyczne powinny się odbywać już na etapie szkoły podstawowej – zaznacza Mieczysław Fido.

Podczas zajęć i proezentacji młodzież może przekonać się jak organizm reaguje na alkohol. Umożliwiają to specjalne okulary symulujące stan po spożyciu. – Najczęściej już po kilku minutach źle się czujemy i nie potrafimy wykonać najprostszych czynności. Pod wpływem alkoholu może nam się wydawać, że wszystko jest w porządku. Dopiero na trzeźwo uświadamiamy sobie jak jest naprawdę – mówi Barbara Ścigała, kierownik działu profilaktyki i terapii uzależnień.

Dyrektor ośrodka przestrzega rodziców by zachowali czujność, szczególnie gdy dziecko wkracza w okres dojrzewania. – Zwracajmy uwagę na to gdzie wychodzi, z kim spędza czas i czy wygląda lub zachowuje się w sposób podejrzany. To okres, w którym nieświadoma osoba, pod wpływem presji, panującej mody, może sobie zmarnować życie – zaznacza Mieczysaw Fido.

Trzeźwi przez cały rok

OPOUiIR na co dzień prowadzi działania profilaktyczne, a także bezpłatne konsultacje przeznaczone dla osób uzależnionych, pijących szkodliwie oraz ich rodzin. – Każdy kto czuje taką potrzebę, może zwrócić się do nas o pomoc. Alkoholizm to problem całej rodziny. To bardzo ważne by pozostali domownicy uczestniczyli w terapii dla osób współuzależnionych – podkreśla dyrektor placówki.

Barbara Ścigała przekonuje, że najtrudniej uświadomić sobie zaistnienie problemu z alkoholizmem. – Uzależniony stosuje mechanizmy obronne, nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Jedni uzależniają się szybko, inni są bardziej odporni. Nie ma na to reguły. Poważnym symptomem alkoholizmu jest wyczekiwanie tego momentu gdy można się już napić. Trzeba zdać sobie sprawę czy pijemy dla przyjemności czy dlatego, że musimy – zaznacza.

Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom prowadzi punkt konsultacyjny, terapię uzależnień, terapię grupową, terapię DDA, a także zajęcia dla osób uzależnionych od narkotyków, hazardu czy Internetu. Placówka znajduje się w Chorzowie Starym na Placu Jana 31a. Pomocy można szukać od poniedziałku do piątku od 8:00 do 19:00.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości – 15.04.2019 r. „Trzeźwość – to się opłaca!” email: psycholog @uzaleznieni.org

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest