U stóp Wezuwiusza

26 kwietnia 2019 Wyłączono przez redakcja

Ligoń w projekcie Erasmus+. Uczniowie i nauczyciele ZSO nr 1 w Chorzowie zostali zaproszeni do Pagani we Włoszech. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+: „Angażowanie uczniów w proces uczenia się poprzez innowacje” i był kolejnym tego typu międzynarodowym przedsięwzięciem.


Uczniowie włoskiej szkoły przywitali nas tradycyjnym tańcem, regionu położonego wokół wulkanu Wezuwiusza, „Tarantella”. Następnie odbył się koncert szkolnej orkiestry symfonicznej. Wymieniliśmy się doświadczeniami z zakresu funkcjonowania szkolnictwa oraz organizacji pracy na lekcji państw współpracujących – Hiszpanii, Włoch, Rumunii i Polski. Poprowadzone przez gospodarzy warsztaty dotyczyły szeroko pojętej robotyki i programowania.

[themoneytizer id=”26206-2″]

 

W kolejnych dniach nasza młodzież mogła pochwalić się również swoimi doświadczeniami i umiejętnościami, prowadząc różnorodne zajęcia. Martyna, Natalia, Julia i Piotrek prowadzili kilkumiesięczne obserwacje fenologiczne kasztanowca i jabłoni. Wyniki swej pracy zaprezentowali na międzynarodowym spotkaniu. Dotykając tematyki programowania, Antek przedstawił tajniki programowania w App Inventor 2. W celu przybliżenia uczestnikom wiedzy o naszym kraju, Dawid zaproponował Quiz o Polsce w programie Kahoot. Dominik i Kacper poprowadzili warsztaty w oparciu o program Jigsaw Planet. Uczniowie, w ramach wymiany współpracujących państw, także zaprezentowali wyniki swojej pracy, angażując wszystkich uczestników w przygotowane zajęcia, warsztaty. Zajęcia dydaktyczne były ważnym elementem wymiany doświadczeń, ale równie cenne okazały się doświadczenia historyczne, geograficzne,  teologiczne.

Pani Albina Arpaia, koordynatorka projektu na terenie Włoch, zaproponowała nam wycieczki regionalne na piękne wybrzeże Amalfi, do Neapolu, gdzie zwiedzaliśmy Narodowe Muzeum Archeologiczne m.in. ze zbiorami egipskimi, spacer po antycznych Pompejach oraz wizytę w licznych sanktuariach, klasztorach, kościołach, które tworzą charakterystyczny klimat tego obszaru. Spotkanie międzynarodowej grupy młodzieży to doskonała przestrzeń do licznych rozmów, dyskusji, wymiany doświadczeń, które doskonalą komunikację interpersonalną. Uczniowie porozumiewając się po angielsku i włosku, szlifowali praktyczne umiejętności językowe oraz ćwiczyli motywację do przełamywania barier językowych, społecznych, kulturowych. Program Erasmus + to projekt ogromnych możliwości. Daje wiedzę zgodną z tematyką projektu, ale dodatkowo motywuje do interakcji, poszukiwania, poznawania ludzi i świata.

Anna Gliga
Nauczyciel ZSO nr 1 w Chorzowie

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest