Stypendia szansą na rozwój młodych talentów

Stypendia szansą na rozwój młodych talentów

18 czerwca 2019 Wyłączone przez redakcja

W Polsce tylko 39% dzieci rodziców o niskim statusie zawodowym deklaruje chęć dalszego kształcenia na poziomie wyższym, jak wynika z raportu UNICEF „Niesprawiedliwy Start. Nierówności edukacyjne wśród dzieci w krajach wysokorozwiniętych”. To oznacza, że wciąż potrzebne są programy stypendialne, które ograniczają nierówności edukacyjne dzieci z niezamożnych rodzin i pozwalają im na rozwój zainteresowań. O tym, że warto takie programy stypendialne tworzyć, świadczą przykłady utalentowanych stypendystów Fundacji Świętego Mikołaja.

Realizując ideę, aby w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań, fundacja stworzyła ogólnopolski program stypendialny dla szkół i uczniów Stypendia św. Mikołaja. Głównym celem realizacji programu jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionych dzieci, jak również budowanie zaangażowania społecznego wśród uczniów szkół. Młodzi, zdolni uczniowie korzystając ze stypendiów, mogą realizować plany związane z ich zainteresowaniami i myśleć o dalszej edukacji.

[themoneytizer id=”26206-2″]

 

Julia z Puław

Aby zwiększyć szansę na spełnienie mojego marzenia związanego z przyszłością zawodową, rozpoczęłam naukę w liceum w klasie o profilu medycznym. Ze względu na sporą odległość szkoły od mojego miejsca zamieszkania, musiałam zamieszkać w internacie, co łączyło się z dodatkowymi kosztami, które ciążyłyby na mojej mamie. Dzięki Stypendium św. Mikołaja mogę znacznie odciążyć mamę z wydatków związanych ze szkołą. Poczułam ogromną ulgę, że mogę jej pomóc, bo mój tata nie żyje i mama sama wychowuje mnie i mojego brata. – tak o udziale w projekcie mówi kilkunastoletnia Julia, która chce skończyć studia wyższe z kosmetologii na uczelni medycznej.

Dla stypendystki Fundacji św. Mikołaja zdobyte stypendium to zdecydowanie ułatwienie nauki w nowej szkole i możliwość planowania swojego dalszego kształcenia w przyszłości.

Dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium mogłam odciążyć wydatki mojej rodziny, a moje marzenia właśnie się spełniają. Chciałabym ukończyć szkołę średnią z najlepszym wynikiem, by mieć szansę dostania się na wymarzoną uczelnię. – dodaje młoda stypendystka.

Wśród stypendystów fundacji są nie tylko dzieci chcące być najlepsze w nauce, ale także młode talenty sportowe jak Boguś, uczeń szkoły podstawowej, nadzieja polskiego tenisa.

Boguś – talent tenisowy

Boguś dzięki Narodowemu Programowi Upowszechniania Tenisa 2018 trafił na testy naborowe dla uczniów w swojej szkole. Szybko okazało się, że chłopiec ma wielki talent sportowy i błyskawicznie rozwija swoje umiejętności w grze w tenisa. Boguś ma trudną sytuację materialną i jego rodziców nie byłoby stać ani na treningi chłopca ani na zakup sprzętu sportowego. Chłopiec ma taki talent, że po kilku miesiącach treningów zaczął brać udział turniejach umieszczanych w kalendarzu Polskiego Związku Tenisowego i niemal od razu stanął na podium jednego z nich, wprawiając w osłupienie pozostałych uczestników zawodów. Dzięki Stypendium św. Mikołaja rodzice chłopca mogli opłacić wynajem kortów na treningi syna, kupić mu odpowiednią rakietę i plecak tenisowy.

[themoneytizer id=”26206-2″]

 

Boguś miał możliwość trenowania w komfortowych warunkach na kortach jednego z klubów tenisowych w swoim regionie, na tych samych kortach trenowała także przez kilka lat Agnieszka Radwańska, przygotowując się do turnieju w Stuttgarcie. Dzięki temu chłopcu udało się zrealizować cały program szkoleniowy, a treningi stricte tenisowe uzupełniono treningami ogólnorozwojowymi. Chłopiec z racji trudnej sytuacji życiowej od początku swojej przygody z tenisem jest zwolniony z jakichkolwiek opłat za szkolenie. Dzięki wsparciu m.in. Fundacji św. Mikołaja miał także możliwości udziału w dodatkowych treningach, dzięki temu rozwinął swój talent sportowy.

[themoneytizer id=”26206-19″]

 

Najważniejszym występem Bogusia miał być ogólnopolski turniej TenislO. Wzięło w nich udział około 60 dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Poziom turnieju był bardzo wysoki, ponieważ na kortach zagrały dzieci z połowy Polski. Boguś, który już kilkukrotnie stawał na podium turniejów TenislO był jednym z faworytów kategorii Czerwonej i po cichu liczyliśmy, że może sprawić niespodziankę. Tak też się stało, ten niezwykle uzdolniony chłopiec wygrał swój pierwszy w życiu turniej i zdobył piękny, pamiątkowy puchar. – skomentował trener z Klub Sportowego Tennis Life.

Programy stypendialne, realizowane w Polsce m.in. przez Fundację św. Mikołaja, jak pokazują historie Julii i Bogusia to szansa dla dzieci z niezamożnych rodzin na kontynuację nauki i rozwijanie talentów.

*W materiale prasowym zacytowano dane z raportu UNICEF „Niesprawiedliwy Start. Nierówności edukacyjne wśród dzieci w krajach wysokorozwiniętych”.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest