Chorzów kładzie na stół konkretne pieniądze 1 800 000 zł na zakup działki i 10 tys. nowych drzew

Chorzów kładzie na stół konkretne pieniądze 1 800 000 zł na zakup działki i 10 tys. nowych drzew

20 lipca 2019 Wyłączono przez redakcja

1,8 mln złotych na zakup działki i zasadzenie 10 tysięcy drzew w Chorzowie – to propozycja Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali, którą przedstawił 19 lipca na briefingu prasowym przed Urzędem Miasta. – Chorzów kładzie na stół konkretne pieniądze: 1 800 000 zł. 

Mam nadzieję, że te środki przekonają Pana Marszałka do odkupienia terenu od spółki Green Park Silesia i włączenia go w granice parku. Tak jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu: to jedyny scenariusz, który uchroni drzewa przed wycinką – wyjaśnił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Skąd kwota prawie dwóch milionów złotych? To środki, które trafiły do Urzędu Miasta ze sprzedaży działki. – Przypominam, że teren nigdy nie należał do miasta, działka była własnością Skarbu Państwa. Moją rolą było jedynie wykonanie decyzji wojewody – podkreśla prezydent. Zgodnie z prawem zdecydowana większość środków z tego typu transakcji trafia do Skarbu Państwa – 75% kwoty uzyskanej w przetargu. Pozostała część (25%) zasila budżet miasta. To właśnie tę część, czyli 1 800 000 zł Chorzów jest gotowy przekazać Marszałkowi, jeśli Zarząd Województwa podejmie decyzję o zakupie działki i przyłączeniu jej do parku. – Proszę, żeby pan Marszałek ponownie rozważył chorzowską propozycję. Wierzę, że zależy mu na ochronie otuliny Parku Śląskiego – dodaje prezydent Chorzowa.

Dodatkowo prezydent Chorzowa zapowiedział zasadzenie 10 tysięcy nowych drzew na terenie miasta jeszcze do końca obecnej kadencji. – Słyszymy wyraźny głos mieszkańców, którzy chcą, aby w mieście było więcej zieleni – zaznacza prezydent Chorzowa. – Zdajemy sobie również sprawę z tego jak ważne jest dbanie o czyste powietrze. Już teraz termomodernizujemy budynki, wymieniamy kotły, przyszedł czas na większą liczbę nasadzeń – wyjaśnia prezydent Andrzej Kotala.

Podczas konferencji prezydent miasta zwrócił też uwagę na niepokojące działania niektórych polityków. – Doskonale widać, że sprawa działki przy MTK stała się dla wielu idealnym pretekstem do realizowania swoich politycznych celów. Przed kamerami i mikrofonami bardzo chętnie stają: prezydent Katowic i jego radni. Mam powody, aby twierdzić, że zamiast rozwiązań szukają oni sensacji i medialnej wrzawy, która w przyszłości ma usprawiedliwić zakusy Katowic na chorzowski park. Nie będzie mojej zgody na odebranie parku chorzowianom – podkreślił stanowczo prezydent Andrzej Kotala.

W spotkaniu Okrągłego Stołu ws. Parku Śląskiego, które odbędzie się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim weźmie udział pani wiceprezydent Mariola Roleder, która w Urzędzie Miasta w Chorzowie nadzoruje m.in. Wydział Geodezji, Wydział Zarządzania Nieruchomościami i Wydział Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.

żródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest