Województwo śląskie: 3. miejsce w sportowym rankingu województw

Województwo śląskie: 3. miejsce w sportowym rankingu województw

30 października 2019 Wyłączono przez redakcja

Województwa południowo-zachodniej Polski zdominowały podium naszego sportowego rankingu. W pierwszej trójce znalazł się także Górny Śląsk, który mimo doskonałych statystyk, zdobył jedynie brązowy medal.

Walka o zwycięstwo była jednak zażarta i wyrównana, bowiem różnice pomiędzy kolejnymi laureatami są minimalne. Sporo, bo aż 8 punktów, traci za to do Śląska zajmująca czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji Wielkopolska.

Ślązacy najbardziej aktywni w kraju

Ślązacy, wespół z mieszkańcami Lubuskiego, to najbardziej aktywni mieszkańcy Polski. 56 proc. osób przyznaje się do regularnego uprawiania sportu (przynajmniej raz w tygodniu). To o ponad 20 proc. więcej od mieszkańców Zachodniopomorskiego, którzy w tej klasyfikacji zajęli ostatnią pozycję.

Być może tak dobry wynik to efekt licznych szkół posiadających w swojej ofercie edukacyjnej klasy sportowe. Aż 224 placówki mogą pochwalić się co najmniej dwoma oddziałami dla uzdolnionych sportowo uczniów lub co najmniej jednym oddziałem mistrzostwa sportowego.

Województwo śląskie to także matecznik wielu reprezentantów kraju, specjalizujących się w rozmaitych dyscyplinach. Najsłynniejsi z nich to m.in. znany wszystkim Adam Małysz, legenda polskiego futbolu Włodzimierz Lubański czy też mistrz świata w biathlonie Tomasz Sikora.

Doskonała infrastruktura i wysokie wydatki na sport

Śląsk to region, w którym organizuje się najwięcej dużych imprez sportowych w kraju. Należą do nich nie tylko słynne na całą Polskę mecze piłkarskie śląskich drużyn. Popularne są także siatkówka oraz żużel – ten drugi zwłaszcza w Częstochowie, bo lokalny Włókniarz to jedna z czołowych drużyn czarnego sportu.

Region posiada zresztą najwięcej dużych obiektów sportowych w całym kraju. Gęstą sieć infrastruktury tworzy m.in. 58 obiektów lekkoatletycznych i najwięcej w kraju, bo aż 19 hal sportowo-widowiskowych. Uwagę zwraca także liczba działających na terenie Śląska siłowni i klubów fitness; tu jednak znów bezkonkurencyjne okazało się woj. mazowieckie.

Koszty utrzymania dużych obiektów widać zresztą w budżecie: wydatki samorządu na kulturę fizyczną i sport wyższe są jedynie w woj. dolnośląskim i lubuskim.

Najwięcej klubów w Polsce

Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wysokie zagęszczenie ludności w tym województwie, dostępność obiektów sportowych na Śląsku okaże się co najwyżej przeciętna: na 10 tys. mieszkańców przypadają nieco ponad 2 placówki (jedenaste miejsce w kraju).

Lepiej jest w przypadku organizacji wydarzeń sportowych, których wysoka częstotliwość sprawiła, że Śląsk zajął miejsce tuż pod podium.

Podsumowując opracowane przez nas statystyki, trudno wskazać obszar, w którym Śląsk wyraźnie dołuje. Najsłabiej region wypadł w przeliczeniu klubów sportowych na mieszkańca (3,4 klubu na 10 tys. mieszk.), ale z drugiej strony liczba tego typu stowarzyszeń w tym województwie jest najwyższa w Polsce: na terenie województwa działa ich aż 1540!

Influencerki na Śląsku

Wśród 4,5 mln mieszkańców Górnego Śląska znaleźć możemy co najmniej kilkudziesięciu sportowych influencerów. Warto zwrócić uwagę na Annę Krzysztofik – mamę dwójki dzieci, która postanowiła diametralnie odmienić swój wygląd poprzez sport. Efekty są w równym stopniu imponujące, co inspirujące – oczywiście do aktywności.

Inną znaną fit mamą ze Śląska jest Alicja Pyszka-Bazan. Wysportowana mieszkanka Tychów pokazuje, że macierzyństwo nie wyklucza posiadania pięknej sylwetki, a nawet udziału w konkursach bikini fitness!

Dużą popularnością cieszy się również konto Wiktorii Ubysz, futbolowej żonglerki nie bez przyczyny nazywanej „Błaszczykowskim w sukience”. Wydawałoby się, że piłka nożna to zajęcie tylko dla chłopaków, ale Wiktoria, dzięki systematycznej pracy nad swoimi umiejętnościami, skutecznie przełamuje schematy!

Zdrowy tryb życia promuje też jedna z najsłynniejszych mieszkanek Bierunia: biathlonistka Weronika Nowakowska. Jej profil to obowiązkowy przystanek dla wszystkich pasjonatów sportów zimowych. Nowakowska należy do lokalnych gwiazd, ale na co dzień emanuje skromnością, najbardziej ceniąc sobie sport w kameralnym, rodzinnym gronie.

Śląskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest