Niebieskie chachary – długo oczekiwany dokument o kibicach Ruchu Chorzów wkrótce w kinach!

Niebieskie chachary – długo oczekiwany dokument o kibicach Ruchu Chorzów wkrótce w kinach!

4 listopada 2019 Wyłączono przez redakcja

Pierwszy prawdziwy film dokumentalny o kibicach nie tylko dla kibiców. Pierwszy film z młyna! „Niebieskie Chachary” to długo oczekiwany, niezwykły, dokumentalny film pokazujący życie kibiców Ruchu Chorzów od środka. Prace nad filmem trwały przeszło 10 lat, efekt będzie można zobaczyć w wybranych kinach od 15 listopada dzięki dystrybutorowi Holly Pictures.

Reżyser i montażysta Cezary Grzesiuk, znany z pracy przy takich filmach jak „Różyczka”, „Skazany na bluesa” czy „Imagine”, przez ponad dekadę filmował środowisko kibiców, co pozwoliło mu dokładnie wniknąć w tę grupę i pokazać ten świat bez cenzury. Nie jest to obserwacja z boku, zza szpaleru policjantów, ale z samego środka stadionowego „młyna”. Umożliwiło to pokazanie jasnych i ciemnych stron kibicowskiego świata w Polsce i za granicą. Jednym z wątków filmu jest przyjaźń sympatyków Atletico Madryt i Ruchu Chorzów, innym chuligański kodeks przekazywany z ojca na syna. Przenikając przez różne grupy kibicowskie, reżyser oddaje głos fanom i fanatykom, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest współczesny kibic

Reżyser zapytany o to, jak zrodził się pomysł na taki film, odpowiedział: „Kiedy zobaczyłem to morze ludzi, chorągwie, bębny, pomyślałem – to jest temat, to jest widowisko na miarę filmu.”

„Niebieskie Chachary” miały oficjalną premierę w ubiegłym roku, podczas 34. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film zdobył międzynarodowe nagrody m.in. dla najlepszego filmu dokumentalnego na South Film and Arts Academy w Chile i European Cinematography Awards.

 “Filmowcy, którzy wcześniej podejmowali ten temat po obejrzeniu dokumentu Grzesiuka poczują zażenowanie i wstyd. Ten film jest, jak igła maszynki do tatuaży, które zdobią ciała kibiców Ruchu, wchodzi pod skórę i zostawia ślad na całe życie”. (Wojciech Tudor, Gazeta Wyborcza)

Premiera: 15 listopada 2019 r.
Dystrybucja: Holly Pictures
Reżyseria: Cezary Grzesiuk
Czas trwania: 94 min

źródło Media Holly Pictures

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest