Seniorzy Wiedza i Doświadczenie II edycja – Gala Seniora

Seniorzy Wiedza i Doświadczenie II edycja – Gala Seniora

13 listopada 2019 Wyłączono przez redakcja

Mimo że zajęcia rządowego programu ASOS 2019 dla Seniorów prowadzone przez Stowarzyszenie Nasz Dom potrwają jeszcze do końca grudnia, to uczestnicy projektu 12 listopada 2018 zgromadzili się w MDK „Batory”, by bawić się podczas imprezy zorganizowanej z okazji ich uroczystego zakończenia oraz dnia Seniora. Na sali widowiskowej ośrodka zgromadziło się ponad 200 osób.

Projekt „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie” II – edycja to projekt współfinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. W naszym mieście organizuje go Stowarzyszenie „Nasz DOM”. Zajęcia dla seniorów, czyli osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, rozpoczęły się 1 maja, a zakończą się ostatniego dnia grudnia. Zajęcia są prowadzone w budynku Centrum Aktywizacji Społecznej w Chorzowie przy ul. Powstańców 70. CAS prowadzony przez Panią Aleksandrę Weindich przyczynił się organizacyjnie do sukcesu Nasz Dom. Swoim zasięgiem obejmował projekt seniorów z Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Katowic oraz Bytomia. W projekcie również brali udział seniorzy z innych sąsiednich miast. To już druga edycja tego projektu, mamy nadzieję, że Stowarzyszeniu uda się wygrać konkurs na zorganizowanie kolejnej edycji. Dobrze byłoby też uzyskać środki z Urzędu Miasta, czy Urzędu Marszałkowskiego na prowadzenie tego typu zajęć, gdyż zainteresowanie jest ogromne o czym świadczy liczba zgromadzonych uczestników na Gali Seniora – mówi Dariusz Mierzwa Prezes Stowarzyszenia Nasz Dom. Będziemy czynić wszelkie starania, aby sprostać oczekiwaniom naszych Seniorów – dodaje.

Czy w przyszłym roku ponownie będzie można wziąć udział w zajęciach Projektu? – Wielu uczestników zadaje nam to pytanie, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie udzielić na nie odpowiedzi. Musimy napisać kolejny projekt i postarać się go wygrać. Mogę jednak zdradzić, że postaramy się przygotować dla nich dodatkowe zajęcia, które rozpoczną się w styczniu przyszłego roku – dodaje Gabriela Skrzypek koordynatorka projektu ASOS 2018, a zarazem Prezes Stowarzyszenia CHSP „Serce”.

W ramach projektu seniorzy mieli do wyboru naukę języka angielskiego, zajęcia z obsługi urządzeń IT, warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty taneczne i zajęcia ze zdrowego stylu życia i odżywiania, które nadal trwają. Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni, co widać również podczas dzisiejszej imprezy – mówi Dariusz Mierzwa  Prezes Stowarzyszenia. Podczas uroczystego zakończenia projektu uczestnicy bawili się, tańczyli i rozmawiali przy smacznym poczęstunku oraz muzyce biesiadnej.

A co mieli do powiedzenia na temat projektu „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie” sami uczestnicy? – Wrażenia są wspaniałe. Ten projekt pozwolił emerytom nie tylko na integrację, ale też dokształcenie się, m.in. w dziedzinie języków obcych czy posługiwania się urządzeniami elektronicznymi. Aż dziw bierze ile osób w starszym wieku, z zainteresowaniem uczestniczyło w tych zajęciach, i jak wiele z nich wyniosło. To jest wspaniałe przeżycie i mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli wziąć w nich udział – mówią Pan Michał i Pan Henryk.

Uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego pokazali swoje prace na wystawie zorganizowanej w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70. Efekty można zobaczyć na wystawie w CAS. O tym jakie umiejętności i korzyści wynieśli seniorzy z zajęć organizowanych w ramach projektu „Seniorzy Wiedza i Doświadczenie”, świadczy również wiedza uczestników szkoleń informatycznych. Również dzięki warsztatom tanecznym wielu seniorów mogło poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tańca. Te zajęcia wpłynęły również na zdrowie uczestników, ponieważ odkąd zaczęli ćwiczyć, poczuli się znacznie lepiej.

Czy seniorzy za rok ponownie spotkają się w MDK „Batory” by podsumować cykl zajęć w ramach programu ASOS? Na to liczą prawdopodobnie wszyscy uczestnicy kończącej się edycji projektu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest