30 listopada – ostatni dzień sezonu rowerowego Kajteroz i rekordowe 276,4 tysięcy wypożyczeń.

30 listopada – ostatni dzień sezonu rowerowego Kajteroz i rekordowe 276,4 tysięcy wypożyczeń.

1 grudnia 2019 Wyłączono przez redakcja

W ostatnią sobotę listopada zakończy się drugi sezon funkcjonowania KajTeroz. Użytkownicy publicznych rowerów w Chorzowie tylko w tym sezonie skorzystali z nich prawie 276,4 tysięcy razy, a grono rowerzystów wzrosło do ponad 25 tysięcy.

Sobota, 30 listopada będzie ostatnim dniem funkcjonowania roweru miejskiego w Chorzowie. Przez osiem miesięcy mieszkańcy mogli korzystać z 46 stacji i 460 rowerów. O północy z soboty na niedzielę system zostanie dezaktywowany.

Dobiegający końca sezon Chorzowskiego Roweru Miejskiego z wielu powodów był rzeczywiście wyjątkowy. Uruchomiliśmy pełną wersję systemu, powiększając flotę ze 150 do 460 pojazdów. Rozwój przyniósł zamierzony efekt i możemy powiedzieć, że rowery miejskie w Chorzowie cieszą się masową popularnością, a ostatnie osiem miesięcy ich działania na każdym poziomie było rekordowe — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Przez zimę zadbamy, by rowery były w pełni gotowe na kolejny sezon.

276 367 wypożyczeń oraz 22 950 rejestracji użytkowników miało miejsce od marca do listopada w okresie funkcjonowania Kajteroz w tym roku. W tym roku grono użytkowników powiększyło się o ponad 90 procent.

Od kwietnia do czerwca 25,2 tys. miłośników dwóch kółek dokonało ponad 56 proc. wszystkich wypożyczeń. Tylko w kwietniu, kiedy użytkownicy byli najaktywniejsi, jednoślady zostały wypożyczone prawie 55 129 razy. Oznacza to, że codziennie przez 30 dni z bicykli korzystano średnio 1 838. Rekordowym dniem w mijającym sezonie była środa – 1 maja. Każdy z rowerów był wypożyczony ponad 7,5 razy, co dało wynik 3 447 wypożyczeń.

Zarówno mieszkańcy, jak i osoby odwiedzające Chorzów, w kończącym się sezonie najczęściej dokonywali wypożyczeń na stacjach:

  • Rynek (8 419 wypożyczeń),
  • Park Śląski – Pelikany (8 153),
  • Park Śląski ZOO (6 640).

Najczęściej pokonywano trasy pomiędzy tymi stacjami:

  • Park Śląski ZOO do Park Śląski – Pelikany (789 przejazdów),
  • Rynek do Święta Jadwiga (783) oraz
  • Park Śląski ZOO do Park Śląski – Elka (736).

— Kończący się sezon i statystyki pokazują, że rowery w Chorzowie to nie tylko dobra zabawa i rekreacja. To również element codziennego transportu mieszkańców – wskazuje Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. — Popularność stacji przy Rynku i tras pokonywanych po mieście pokazuje, że chorzowianie na rowerach dojeżdżają też do szkół, pracy czy na zakupy.

Najliczniejszą grupą miłośników miejskich dwóch kółek wśród mieszkańców Chorzowa są osoby w wieku 30 – 39. Stanowią oni 32 procent wszystkich użytkowników.

Najczęściej wypożyczanym jednośladem był standardowy rower o numerze 37 955– dokonano na nim 1 043 przejazdów. Użytkownicy najchętniej korzystali z aplikacji – zrealizowano w ten sposób 85 procent wszystkich wypożyczeń.

Z danych Nextbike wynika, że średnio każdego dnia korzystano z 460 rowerów ponad 1 092 razy. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w Chorzowie wynosił w tym roku 28 minut i 34 sekundy. Darmowych było ponad 62 procent wynajmów.

System ChRM jest kompatybilny z innymi systemami Nextbike Polska. W 2019 r. chorzowskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i standardowe jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, oraz na stacjach systemów w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.

Tegoroczny sezon Kajteroz potrwa jeszcze do 30 listopada. O północy z soboty na niedzielę system zostanie wyłączony. Pojazdy trafią do serwisu i magazynu, gdzie przejdą gruntowny zimowy przegląd. Jednoślady wrócą na chorzowskie ulice wiosną.

Rower miejski jest zrealizowany przez Nextbike Polska w ramach projektu „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Za zarządzanie i obsługę KajTeroz do końca sezonu 2021 odpowiada największy w Polsce operator samoobsługowych wypożyczalni Nextbike Polska.

Oficjalny materiał zdjęciowy i graficzny do wykorzystania w ramach publikacji: GRAFIKA i ZDJĘCIA

Więcej informacji:
Zespół Komunikacji Nextbike Polska S.A.
+ 48 696 003 711
media@nextbike.pl

***

Nextbike Polska

jest liderem w dostarczaniu i prowadzeniu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 r. i w Finlandii od 2018 r. Oferuje kompleksowe rozwiązania uzupełnienia tradycyjnych środków komunikacji publicznej na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży. Nextbike Polska współpracuje z samorządami i partnerami biznesowymi tworząc i rozbudowując największe i najpopularniejsze systemy rowerowe w Polsce. Do rowerów Nextbike w kilkudziesięciu miastach w Polsce dostęp ma już ponad 8 milionów osób. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w okresie od wczesnej wiosny do  późnej jesieni, płacąc za wypożyczenie według lokalnych taryf. Pierwsze systemy Nextbike Polska uruchomił we Wrocławiu. Nextbike Polska obsługuje 45 systemów w całym kraju w 58 miastach i gminach. Jest też operatorem systemów w fińskich miastach: Turku i Oulu. Nextbike Polska S.A. od sierpnia 2017 roku jest spółką notowaną na rynku NewConnect na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest