Likwidacja OFE w 2020 roku – rządowa rewolucja

Likwidacja OFE w 2020 roku – rządowa rewolucja

15 stycznia 2020 Wyłączono przez redakcja

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS. W związku z tym przypominamy najważniejsze informacje dot. świadczeń.

Likwidacja OFE w 2020 roku. Podstawowe informacje o rządowej rewolucji

Przypomnijmy, że sam projekt ustawy który umożliwia przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne został przyjęty przez Radę Ministrów 26 listopada 2019 roku z propozycją nowej daty wejścia przepisów w życie. W najbliższym czasie projekt zostanie przekazany do prac w parlamencie.

„Rząd zdecydował, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku i zalecił dostosowanie do tej daty terminarza realizacji kluczowych procesów związanych z przekształceniem OFE w IKE” – tłumaczy resort” – czytamy w komunikacie MFiPR.

W sumie na rachunkach w OFE znajduje się ok. 160 mld zł, które pochodzą od blisko 16 mln Polaków.

Likwidacja OFE w 2020 roku. Podstawowe informacje o rządowej rewolucji

Głównym rozwiązaniem dla użytkowników OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – środki zgromadzone w OFE uszczuplone zostaną o 15 proc. opłaty przekształceniowej. Jednocześnie same środki zgromadzone z IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można również wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r. Opłata przekształceniowa (ten, kto miał w OFE 10 tys. zł, na IKE będzie już więc miał 8,5 tys. zł) stanowi swoistą prowizja, którą pobiera państwo z tytułu zmiany świadczeń.

*Czytaj też: *Likwidacja OFE. Rząd przyjął ustawę. Polacy będą musieli zdecydować, co dalej

Jednocześnie same środki zgromadzone z IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można również wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

źródło wp.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest