Kanada – mozaika kultur w kraju liścia klonowego. Co warto zwiedzić?

Kanada – mozaika kultur w kraju liścia klonowego. Co warto zwiedzić?

7 lutego 2020 Wyłączono przez redakcja

Różnorodność i wielokulturowość to pierwsze co przychodzi do głowy, kiedy mówimy o Kanadzie. Kraj przepełniony społecznością wielorasową i wielowyznaniową. Ponad 40 zróżnicowanych kultur i harmonia życia, która przyciąga coraz większe tłumy. Co warto wiedzieć zanim udamy się w podróż to tak zróżnicowanego kraju?

Na kulturę Kanady wpływ mają przede wszystkim imigranci, którzy już nie tylko pochodzą z Europy i takich krajów jak Wielka Brytania, Francja czy Irlandia, ale w ostatnich latach również z Azji, Afryki czy Karaibów. Wszyscy przywieźli ze sobą swoje zwyczaje i tradycje. Dlatego w Vancouver świętuje się chiński nowy rok a Caribana obchodzona jest w Toronto.

toronto

Znakiem rozpoznawczym Kanady jest wiele obszarów dzikiej natury i niezamieszkanej powierzchni, która zajmuje aż 70% powierzchni kraju. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc jest Park Narodowy Banff w Górach Skalistych i wodospad Niagara na granicy Kanady i USA. Istnieje aż 18 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kanada jest częścią kontynentu północnoamerykańskiego, w której występuje 6 stref czasowych, a Toronto, dynamicznie rozwijająca się me­tropolia, będącą handlowym i finansowym centrum Kanady, zostało uznane za najbardziej wielokul­turowe miasto świata.

Aglomerację zamieszkuje ponad 6 milionów mieszkańców, a ONZ nadało mu tytuł World’s Most Multicultural City. W mieście żyje ponad 150 grup etnicznych. Warto również wspomnieć, że Toronto to jedna z najbardziej zielonych metropolii na świecie, według statystyk na każdego mieszkańca przypada aż 10 drzew.

Przebywając w Kanadzie nie można ominąć oczywiście wodospadu Niagara, leżącego na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. To jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji zarówno Kanady jak i USA. Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, pokonuje ponad stumetrową różnicę poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie dwa miliony litrów wody. Potężny przygotowany przez naturę spektakl jest warty obejrzenia – komentuje Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.

liść klonowy

“Niagara Falls” to oficjalna nazwa trzech kaskad tworzących wspólnie system o nazwie “Wodospady Niagara”. Najmniejszy z nich, zwany American Bridal Veil (welon panny młodej) mający 60 metrów wysokości i 300 szerokości, rozdzielony wąską wyspą o nazwie Luna, znajduje się w całości na terytorium USA. Najbardziej znany i uznawany przez turystów za ten właściwy znajduje się po stronie kanadyjskiej. Nazywa się Horseshoe Fall  (podkowa) i ma prawie 900 metrów szerokości i 49 m wysokości.

Warte zobaczenia w Kanadzie jest również miasto Vancouver, gdzie morze spotyka góry. Ósma pod względem wielkości i trzecia pod względem ludności aglomeracja tego kraju. Niektórzy nazywają Vancouver „miastem mostów”, ze względu na 10 (znaczących) mostów (licząc z wiszącymi Capilano i Lynn Canyon). Do atrakcji turystycznych zalicza się w Vancouver wspaniałe parki z najważniejszym Parkiem Stanleya, który możemy zobaczyć w skrajnie zachodniej części półwyspu i gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca. Warto również udać się do Dr Sun Yat Sen Classical Garden – chińskiego ogrodu, który jest pierwszym prawdziwym i klasycznym tego rodzaju miejscem, które powstało poza granicami Chin. Ogród w Vancouver powstał w stylu dynastii Ming.

Kanada to również raj dla turystów, którzy chcą mieć kontakt z naturą. Fascynujący, zróżnicowany geograficznie, który posiada zarówno góry, lasy, jeziora jak i wodospady. Zachęca do aktywnej turystyki: wspinaczki, spływów kajakowych lub trekkingu. W Kanadzie znajduje się ok. 50 parków i rezerwatów narodowych, a także najdłuższy szlak rowerowy świata.– wyjaśnia Ewa Gajewska z biura podróży CT Poland.

Banff i Jasper to najpiękniejsze parki narodowe Kanady. W pobliżu tego pierwszego znajduje się Lake Louise, czyli turkusowe jezioro. Zajmuje 0,8 km² powierzchni, a w najgłębszym miejscu ma 70 metrów głębokości. Największe wrażenie robi potężny lodowiec Victoria, który kończy się tuż nad jego brzegiem. Nieco dalej położone jest Lake Moraine, najpiękniejsze i najczęściej fotografowane przez turystów. Oba parki – Jasper i Banff – to zapierające dech w piersiach widoki, różnej trudności trasy trekkingowe oraz bogata fauna i flora. Warto również pojechać do Jezior Medicine i Maligne, gdzie można zobaczyć kąpiące się łosie.Kanada podróże

Kolejną atrakcją kraju jest Montreal – drugie co do wielkości miasto Kanady. Położone pośrodku rzeki św. Wawrzyńca. Ponad 70 procent ludności mówi tutaj po francusku, dzięki czemu Montreal jest zaraz po Paryżu największym francuskojęzycznym miastem na świecie. Ciekawym miejscem w Montrealu jest underground – miasto pod ziemią, po którym można się przemieszczać do pracy lub szkoły, jeść i robić wszelkie sprawunki przez cały dzień, nie wychodząc na powierzchnię. Historyczny Montreal rozciąga się wzdłuż rzeki i obejmuje stary port, który dziś jest parkiem rekreacyjnym z portowymi hangarami zamienionymi w pawilony wystawowe. Z parku portowego widać ogromny gmach z kopułą – to Marché Bonsecours, w którym odbywają się wystawy, koncerty i konferencje. Przy odchodzącym od portu deptaku Place Jacques-Cartier znajduje się wiele miejsc do spotkań towarzyskich. We wschodniej części Montrealu warto zobaczyć stadion olimpijski z pochyłą wieżą oraz wstąpić do zlokalizowanego tuż obok ogrodu botanicznego i muzeum środowiska Biodome, w którym symulowane są warunki różnych stref klimatycznych.

Kanada to kraj wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i bogatych zasobów naturalnych. Liczne parki narodowe chronią zagrożone gatunki fauny i flory oraz wartości krajobrazowe. Piękno nieskażonych dzikich obszarów można odkrywać na różne sposoby – podróżując w psim zaprzęgu, na nartach lub łódką. Możliwości jest wiele i zarówno poszukiwacze przygód, jak i zwykli turyści znajdą najlepszy dla siebie sposób, by poczuć bezmiar przestrzeni.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest