Kocioł Czarownic czeka na reprezentację Polska – Ukraina (31 marca)

Kocioł Czarownic czeka na reprezentację Polska – Ukraina (31 marca)

23 lutego 2020 Wyłączono przez redakcja

Stadion Śląski w Chorzowie i Śląski Związek Piłki Nożnej zorganizował konferencję prasową z udziałem: Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli i prezesa Stadionu Śląskiego Jana Widery.

100 lat Śląskiej Piłki nożnej

fot. Echo Chorzowa/red

Konferencja, objęła swoim tematem 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz zbliżający się mecz Polska – Ukraina na Stadionie Śląskim. Zbigniew Boniek prezes PZPN, podczas sobotniej wizyty na Stadionie Śląskim, podkreślił, że na obiekcie chorzowskim czuje się jak w domu.

– Dokładnie 31 marca reprezentacja Polski zmierzy się na Stadionie Śląskim z Ukrainą. Przygotowania do meczu, który będzie jednym z etapów przygotowań do mistrzostw Europy, wkraczają w decydującą fazę. – Pamiętam, że gdy jeszcze Stadion Śląski był w fazie prac, mówiliśmy, że o tym obiekcie nie zapomnimy. Niektórzy mówili wówczas, że to kiełbasa wyborcza, że to tylko takie nasze słowa w ramach kampanii. Przyjechać na Stadion Śląski to jednak przyjechać w miejsce, gdzie czuje się piłkę. Stadion Śląski to dom piłki. Polski Związek Piłki Nożnej przyjeżdża zawsze tu z entuzjazmem, tu czuje się głód futbolu. To co mnie uderza na chorzowskim gigancie, to czystość, dbałość o piłkę. Podziękowania z tego miejsca dla wszystkich, którzy odpowiadają za ten obiekt – mówił

Śląski Związek Piłki Nożnej to nie jest jeden z 16 wojewódzkich związków. To związek szczególny. Nie pamiętam reprezentacji Polski bez piłkarzy ze Śląska. Tutejszy futbol zawsze związany był z hutami i kopalniami, ale w nowej rzeczywistości też potrafił się odnaleźć czego najlepszym dowodem jest aktualny mistrz Polski ze Śląska – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Echo Chorzowa

Z sali podczas konferencji zadano również pytania dotyczące propozycji uczczenia na Stadionie Śląskim meczem Ruch Chorzów – Polonia Bytom, drużynami z wiekową tradycją, obchodów 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Obie drużyny jak i Stadion Sląski są legendą dla zarówno dla Śląskiej jak i Polskiej Piłki Nożnej – Budowa Stadionu Śląskiego pojawiła się już w czasach międzywojennych, ale do realizacji doszło w latach 50. ubiegłego stulecia. Po otwarciu, w 1956 roku, był największym obiektem tego typu w kraju – mógł pomieścić ponad 100 tysięcy widzów. Wiele rozegranych na nim meczów piłkarskich czy zawodów żużlowych przeszło do historii sportu jak i również sukcesy Ruchu Chorzów i Polonii Bytom.

Warto przypomnieć, że Ruch Chorzów jest pierwszym historycznym mistrzem Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN. Jako pierwszy klub piłkarski reprezentował region górnośląski na szczeblu klubowych mistrzostw Polski. Jako pierwszy górnośląski klub zdobył też Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Do 2019 roku i zdobycia przez Piasta Gliwice mistrzostwa Polski, Ruch pozostawał ostatnim klubem z Górnego Śląska, jaki zdobył ten tytuł. Jest zarazem ostatnim śląskim zdobywcą Pucharu Polski.

fot. Echo Chorzowa/red.

Prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera poinformował że otrzymał zapytanie ws. możliwości zorganizowania jubileuszowego meczu dla tych drużyn, jednakże koszty związane z tym przedsięwzięciem są nieakceptowalne dla drużyn jak i również samorządów lokalnych. Podkreślił, że Stadion Śląski jest olbrzymim obiektem i udział lokalnych kibiców i społeczności na takim wydarzeniu byłby nieproporcjonalny do ilości posiadanych miejsc. Poza tym pod dużym znakiem zapytania jak zawsze stoi „kultura” kibicowska kontra zabezpieczenie obiektu, jak pas bieżni, czym murawa. Koszt wynajęcia Stadionu, zabezpieczenie takiego spotkania, jak i również koszty są bardzo wysokie – dodał Prezes Stadionu Śląskiego.

Śląsk może się poszczycić 250 reprezentantami Polski, którzy grali w kadrze jako zawodnicy klubów z naszego regionu. W pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim na Stadionie Śląskim w 1956 roku w drużynie narodowej zagrało aż dziesięciu Ślązaków.   

Na chorzowskim Stadionie odbyło się również uroczyste posiedzenie zarządu Śląskiego i Polskiego Związku Piłki Nożnej z okazji jubileuszu 100-lecia działalności rodzimych struktur stowarzyszenia.

„Nie zapominamy o Stadionie Śląskim” – mówił w Chorzowie Zbigniew Boniek. Prezes PZPN przyjechał na Śląsk celebrować 100-lecie OZPN Katowice – wielka Gala z tej okazji odbyła się w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest