Ministerstwo sportu nie będzie wspierać budowy stadionu Ruchu Chorzów – nadeszła odpowiedź resortu

Ministerstwo sportu nie będzie wspierać budowy stadionu Ruchu Chorzów – nadeszła odpowiedź resortu

4 marca 2020 Wyłączono przez redakcja

Ministerstwo Sportu po prawie 5 miesiącach negatywnie odpowiedziało na prośbę o wsparcie budowy stadionu w Chorzowie. Prezydent Miasta wnioskował o 100 milionów złotych. To blisko połowa kosztów budowy nowego obiektu.

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: stadion Ruchu Chorzów

Ministerstwo Sportu w skierowanym piśmie tłumaczy, że nie wspiera budowy stadionów piłkarskich dla profesjonalnych drużyn. Miasto ma gotowy projekt budowlany. W wyniku wielu zmian w przepisach, które miały miejsce w 2019 roku  tj. obniżenie stawki PIT, zwolnienie młodych Polaków  z płacenia podatku, podwojenie kosztów uzyskania przychodu i coraz większe wydatki związane z oświatą  sytuacja finansowa Chorzowa uniemożliwiła kontynuowanie procesu inwestycyjnego. Dochody do budżetu w 2020 roku będą o 20 milionów złotych mniejsze niż w roku poprzednim. Już w styczniu z tytułu podatku PIT do miejskiej kasy wpłynęło 98 proc. tego co prognozowano. To pierwszy od kilku lat przypadek spadku wpływów z tego tytułu. Przez wielu kibiców decyzja o zawieszeniu inwestycji jest traktowana jako złamanie wyborczej obietnicy. Miasto nie tylko obiecywało budowę, ale też poniosło spore wydatki na opracowanie projektu i prace przygotowawcze. Niestety w obecnej sytuacji finansowej  Chorzowa decyzja o modernizacji stadionu zrujnowałaby finanse miasta, oznaczając w pierwszej kolejności zamrożenie wszystkich innych wydatków związanych z remontami dróg, chodników, szkół, przedszkoli czy kontynuacją projektów unijnych.

Miasto wielokrotnie podkreślało, że ani przez chwile nie odwróciło się od Ruchu Chorzów i zawsze podejmowało działania ratujące i wspierające Klub. Również teraz podejmowane są inicjatywy proporcjonalnie do finansowych możliwości.  W porozumieniu z zarządem spółki modernizowana będzie infrastruktura  dla młodzieżowych drużyn Niebieskich. Miasto otrzymało właśnie pozwolenie na budowę pawilonu socjalnego dla sportowców w kompleksie sportowym na Kresach.  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy.  W kolejce czeka też budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią na Kresach. Ta inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Następnym krokiem będzie przebudowa budynku klubowego przy ulicy Cichej 6. W porozumieniu z władzami klubu opracowano program funkcjonalno-użytkowy budynku. Projekt budynku ma być gotowy jeszcze w tym roku, natomiast jego przebudowa planowana jest na rok 2022, chyba że finanse pozwolą na przyspieszenie inwestycji. Będzie ona prowadzona w ramach nowego pozwolenia na budowę. W krótce też Ruch Chorzów będzie mógł ubiegać się o pieniądze w ramach świadczenia usług promocji poprzez sport. W tegorocznym budżecie Chorzowa na ten cel zaplanowano 2 mln złotych. W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg.  

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest