Pierwsze przelewy z bonu turystycznego na kontach firm

Pierwsze przelewy z bonu turystycznego na kontach firm

13 sierpnia 2020 Wyłączono przez redakcja

Około 23 mln złotych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Wsparcie otrzymało ok. 6 tys. podmiotów.

– Obsługa informatyczna i finansowa Polskiego Bonu Turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie zlecone Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim czasie. Błyskawicznie rozbudowaliśmy i udostępniliśmy naszą Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dla podmiotów turystycznych, osób uprawnionych do bonu oraz Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Sprawnie uruchomiliśmy infolinię – wylicza prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Odpowiadamy także za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. W środę przelaliśmy pierwszą transzę środków. Do 5,8 tys. podmiotów trafiło łącznie około 23 mln złotych. Niektóre duże ośrodki otrzymały kwoty o wartości ponad 500 tys. złotych – dodała prezes ZUS.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Konieczne konto na PUE ZUS

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez POT. Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE. Dlatego trzeba mieć założony swój profil PUE. Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, na PUE ZUS trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Na PUE podmiot turystyczny może także upoważniać swoich pracowników do przyjmowania płatności bonem. Ma również dostęp do swoich rozliczeń.

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel

Obsługa bonu odbywa się na PUE ZUS

Aktywowano 500 tys. bonów

Bony turystyczne zostały wygenerowane na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze Rodzina 500+. – Aby skorzystać z bonu, nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE w roli „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon” – tłumaczy rzeczniczka.
Osoby uprawnione aktywowały już ponad pół miliona bonów turystycznych na  łączną kwotę 4341 mln zł. Dokonano już ponad 60 tys. płatności bonem.

Masz pytania dotyczące PUE – 18 sierpnia dyżur telefoniczny chorzowskiego ZUS

– Jeżeli ktoś ma wątpliwości lub pytania odnośnie Platformy Usług Elektronicznych to zachęcam do skorzystania z dyżuru telefonicznego organizowanego przez Oddział ZUS w Chorzowie, który odbędzie się we wtorek, 18 sierpnia w godz. od 9.00 do 11.00. Dzwoniąc pod numer 32 34 90 681 eksperci ZUS udzielą wszelkich informacji na temat zakładania profilu i funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest