„Ex Silesia Lux” – poznaj historię Powstań Śląskich na Stadionie Śląskim

„Ex Silesia Lux” – poznaj historię Powstań Śląskich na Stadionie Śląskim

19 września 2020 Wyłączono przez redakcja

Jeszcze do wtorku, tj. 22 września, na terenie Stadionu Śląskiego można bezpłatnie zobaczyć wystawę „Ex Silesia Lux” poświęconą Powstaniom Śląskim. To wyjątkowa okazja, aby lepiej poznać historię Górnego Śląska i jego bohaterów.

Wystawa została przygotowana przez Instytucję Kultury Ars Cameralis w dwóch mobilnych kontenerach: kinowym, w którym prezentowane są filmy poświęcone tematyce powstańczej oraz wystawowym, w którym znajduje się multimedialna instalacja. Za przygotowanie projektu odpowiadają: uznane śląskie biuro OVO Grąbczewscy Architekci, kreatywne studio projektowe tajny_projekt oraz Marta Gawin.

– Pomysł na powstanie wystawy „EX SILESIA LUX” zrodził się z potrzeby powrotu do przeszłości i stworzenia pewnej relacji z naszymi przodkami, mieszkańcami Górnego Śląska, którym sto lat temu przyszło podjąć ryzyko i walczyć o własną tożsamość podczas Powstań Śląskich – mówi Dyrektor Instytucji Kultury Marek Zieliński.

Kontenery zostały umieszczone przed recepcją Stadionu Śląskiego (wejście bramą 7b). Wstęp na wystawę jest bezpłatny i możliwy codziennie w godzinach 13:00-20:00. Dla odwiedzających przygotowano pamiątkowe broszury informacyjne oraz „Mapę Powstań Śląskich”. Dodatkowo, obecna na miejscu obsługa czuwa nad bezpieczeństwem gości. Zwiedzający proszeni są o zdezynfekowanie dłoni oraz założenie maseczek, w jednym kontenerze mogą przebywać maksymalnie 2 osoby.

Obecność wystawy na terenie Stadionu pokazuje, że jednostki Województwa Śląskiego potrafią ze sobą świetnie współpracować. Szczególnie widać to na przykładzie obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. W zeszłym roku na Stadionie razem z Ars Cameralis zorganizowaliśmy niezwykłe widowisko „Rapsodia Śląska” z niesamowitą muzyką Jana A.P. Kaczmarka. W tym roku oczywiście nasze plany musiały zostać zmodyfikowane, ale nie zapominamy o tak ważnych dla historii naszego regionu wydarzeniach i choćby poprzez udostępnienie u nas wystawy „Ex Silesia Lux” staramy się je upamiętniać – mówi Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.

Dotychczas wystawę „Ex Silesia Lux” można było odwiedzić w Katowicach, Pszczynie, Żorach i Tychach. W późniejszym terminie będzie dostępna również na terenie Kopalni Guido w Zabrzu i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

To jednak nie jedyne tegoroczne działanie, jakie łączy Stadion Śląski z upamiętnieniem 100-lecia Powstań Śląskich. Również Silesia Marathon, którego meta zostanie ulokowana na bieżni głównej Śląskiego Giganta, znalazł się wśród imprez sportowych Biegowej Triady Powstań Śląskich, mającej na celu upamiętnić Powstania Śląskie.

Stadion Śląski Sp. z o.o./Ars Cameralis

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest