Projekt „Śląsk Przyjazny Seniorom” – Stowarzyszenie Nasz Dom ogłasza nabór.

Projekt „Śląsk Przyjazny Seniorom” – Stowarzyszenie Nasz Dom ogłasza nabór.

19 września 2020 Wyłączono przez redakcja

Projekt zakłada zajęcia z zakresu obsługi urządzeń IT (komputera, laptopa, smartfonu oraz tabletów w celu przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu jak również mocniejszego włączenia osób starszych w sferę aktywności obywatelskiej.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości i poziomu życia dla osób starszych poprzez zwiększenie ich wiedzy informatycznej, aktywności społecznej jak również zagospodarowania i rozwój ich potencjału społecznego.

  • Regulamin projektu „Śląsk Przyjazny Seniorom” – plik *pdf.  (POBIERZ)
  • Deklaracja uczestnictwa w projekcie „Śląsk Przyjazny Seniorom – plik *pdf (POBIERZ)

Projekt został zaplanowany jako oferta edukacyjna dla seniorów z Świętochłowic oraz miast ościennych m.in Rudy Śl, Bytomia, Siemianowic Śl. oraz Chorzowa. Stowarzyszenie Nasz Dom uzyskało akceptację do realizacji zadania które będzie w całości finansowane ze środków Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa Śląskiego na rok 2020.

Oferta projektu będzie obejmowała rozwój kompetencji: cyfrowych poprzez naukę obsługi urządzeń IT (komputer, laptop, tablet, smartfon). Powyższe działania będą miały charakter nieodpłatny. Proponowane działania są odpowiedzią na oczekiwania i możliwości finansowe seniorów, dla których czynnikiem aktywizującym jest szeroki zakres oferty oraz czynnik ekonomiczny, czyli nieodpłatność zajęć. Projekt będzie realizowało na terenie miasta Stowarzyszenie NASZ DOM, które już we wcześniejszych latach z powodzeniem realizowało projekty w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych – w edycjach 2018 i 2019.

Wykluczenie cyfrowe dotyka głownie osoby starsze, które w swoim życiu zawodowym i prywatnym nie miały okazji jak i możliwości pracy na komputerze czy korzystania z Internetu. Korzystanie z komunikatorów internetowych przeglądarek www (wyszukiwanie informacji), poczty internetowej znacznie ułatwia życie, m.in. zapewnia dostęp do różnego rodzaju informacji, m.in. o tematyce zdrowotnej, pomaga również w komunikacji z rodziną (dziećmi, wnukami, które niejednokrotnie wyjechały za granicę). – mówi prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Dariusz Mierzwa

Zgłoszenia do udziału w projekcie tel. 32 307 53 29 (biuro i siedziba stowarzyszania, Chorzów ul. Powstańców 70) – stowarzyszenie@nasz-dom.org – więcej informacji na stronie Stowarzyszenia 

No cóż mamy nadzieję, że poprzez realizację tego projektu nastąpi przynajmniej częściowe niwelowanie negatywnych skutków wykluczenia społecznego osób starszych, a działania prowadzących zajęcia przyczynią się nie tylko do rozwoju kreatywności, ale również rozwiną zainteresowanie internetem, portalami społecznościowymi, jak również przyczynią się wzrostu poczucia własnej wartości. Będą też prowadzone zajęcia z cyklu zajęć dot. bezpieczeństwa – obejmujący również bezpieczeństwo w internecie. Projekt rusza od 23 września br.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest