ZUS: 20 września ruszamy z wyrównywaniem nadpłat składek

ZUS: 20 września ruszamy z wyrównywaniem nadpłat składek

21 września 2020 Wyłączone przez redakcja

Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj będą uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS. Skorzysta na tym około 800 tys. firm.

 

– Dzięki tym zmianom firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek do 30 czerwca i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Do nowelizacji obowiązywały zapisy ustawy, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

W wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować  o zwrot nadpłaty.

– Wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcamy do skorzystania z dyżuru telefonicznego ekspertów z Oddziału ZUS w Chorzowie, który odbędzie się we wtorek, 22 września, w godz. od 10.00 do 12.00. Dzwoniąc w tym terminie pod numer telefonu 32 34 90 626 będzie można uzyskać informacje na temat zwolnienia ze składek firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu – zachęca rzeczniczka.

Jak dodaje ZUS jest jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z udzielaniem przedsiębiorcom pomocy na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową. Łącznie Zakład zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na około 25 mld zł.

Wypłata świadczeń w ramach tarczy nie wpłynęła negatywnie na kondycje finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona obecnie bezpieczna i stabilna.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest