Czy uda się przybliżyć kolej do centrum przesiadkowego?

Czy uda się przybliżyć kolej do centrum przesiadkowego?

23 stycznia 2021 Wyłączono przez redakcja
PORR podpisał umowę z PKP PLK na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych dla zadania pn. LOT A – Prace na linii kolejowej 131 na odcinku Chorzów Batory (km 5,900) – Nakło Śląskie (km 29,000). To zadanie w ramach projektu z POIiŚ „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”.

Wartość podpisanego kontraktu to 1, 242 miliarda złotych netto. Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie oraz przebudowa 23 kilometrowego odcinka dwutorowej linii kolejowej nr 131 należącej do sieci linii AGTC oraz TEN-T. W ramach kontraktu na mocno zurbanizowanym terenie, obejmującym również szkody górnicze zbudowane zostanie: 77 kilometrów torów, blisko 200 rozjazdów, 15 peronów i, co szczególnie istotne uwzględniając długość linii, aż 66 obiektów inżynieryjnych.
dworzec kolejowy Chorzów

Fot. JM

 

Kolejarze rozpoczną również wkrótce prace nad modernizacją linii kolejowej przez Chorzów w kierunku Tarnowskich Gór. Miejscy aktywiści chcą przeniesienia stacji Chorzów Miasto bliżej przystanków przy Rynku, co trzykrotnie skróciłoby czas dojścia do przesiadki.

Niepowtarzalna szansa

Lokalizacja przystanku jest o tyle ważna, że modernizowana linia kolejowa będzie fragmentem tworzonej kolei aglomeracyjnej do lotniska w Pyrzowicach, na której docelowo planowane jest prowadzenie połączeń aglomeracyjnych w interwale 10 minut.

W grudniu 2017 roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację fragmentu linii nr 131 (CE65) przebiegającej przez miasto od stacji w Chorzowie Batorym, przez Centrum, Chorzów Stary aż po granicę z Bytomiem. – Niestety wraz z modernizacją inwestor nie przedstawił władzom miasta projektu który by optymalizował lokalizację stacji kolejowej na terenie Chorzowa, co jest niezrozumiałe w kontekście powstania w ostatnich latach centrum przesiadkowego na chorzowskim Rynku. PKP Polskie Linie Kolejowe piszą również, że nowo powstałe Centrum Przesiadkowe kosztem kilkudziesięciu milionów złotych obiekt zintegrowało ze sobą dotąd porozrzucane wokół Rynku  w Chorzowie przystanki autobusowe i tramwajowe, co przyniosło pasażerom szereg korzyści.

Linia kolejowa przebiega w bezpośredniej bliskości Rynku i samego centrum przesiadkowego; jej potencjał w ostatnich dekadach był wykorzystywany w ograniczonym stopniu. Wraz z jej modernizacją powstała niepowtarzalna dla Chorzowa szansa bezpośredniej integracji kolei z tramwajami i autobusami. W perspektywie coraz bardziej realnego wspólnego biletu w nowo powstałej Metropolii kolej stanie się głównym środkiem transportu w skali metropolitalnej zapewniającym najszybszy przejazd do centrum Katowic, Bytomia a także pozostałych miast. Inicjatywa ma na celu doprowadzenie do zmian w projekcie modernizacji, polegających na przesunięciu stacji Chorzów Miasto o 300 m na wschód w bezpośrednią bliskość Rynku i centrum przesiadkowego. Nowa lokalizacja oznaczałaby konieczność pokonania tylko 120 metrów od centrum przesiadkowego do krawędzi nowej stacji, skracając 3-4 krotnie czas potrzebny obecnie na dotarcie na perony stacji Chorzów Miasto.

Centrum przesiadkowe Chorzów
Przed miesiącem PORR podpisał długo oczekiwaną umowę z PKP PLK na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych na pierwszym odcinku (LOT A) Magistrali Węglowej – od stacji Chorzów Batory do stacji Nakło Śląskie. Wartość kontraktu na remont 31 km linii kolejowej to ponad 1,5 miliarda złotych.

Jakie efekty dla pasażerów?


Grupa posłów (Jerzy Polaczek, Bożena Borys-Szopa, Marek Wesoły, Wojciech Szarama, Andrzej Gawron) w interpelacji skierowanej do Ministra Infrastruktury zwraca uwagę, że realizacja inwestycji za tak ogromną kwotę powinna przynieść korzyści dla pasażerów i klientów kolei, ale nie przedstawiono zakładanych efektów projektu. Dlatego pytają ministra o docelowe prędkości szlakowe i czasy przejazdu na odcinku Katowice-Tarnowskie Góry, zakładany rodzaj nawierzchni torowej i termin rozpoczęcia prac na gruncie. Pada również pytanie o remont zabytkowej hali peronowej w Bytomiu.

PLK otwarta na zmiany w projekcie

Polska Agencja Prasowa podała że w inwestycji nie przewidziano budowy nowych torów dla ruchu aglomeracyjnego – powstanie jedynie trzeci tor na odcinku Chorzów Batory – Chorzów Miasto. Jak podano, na przystanku Bytom Północny perony mają być przesunięte w stronę ul. Strzelców Bytomskich. Odpowiadając na pytanie PAP prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zapewnił, że ponieważ prace będą prowadzone w formule „projektuj i buduj”, jeszcze na ich pierwszym etapie PLK dopuszczają możliwość uzasadnionych zmian w zakresie np. infrastruktury pasażerskiej.To stwierdzenie bardzo ucieszyło społeczników z Chorzowa, którzy również walczą o zmianę lokalizacji stacji, tak jak ma to mieć miejsce w Bytomiu. Chodzi o przystanek Chorzów Miasto. Chociaż linia kolejowa przylega do centrum przesiadkowego przy chorzowskim Rynku, to peron znajduje się kilkaset metrów dalej. Przesunięcie go bliżej byłoby możliwe, o ile peron będzie o standardowej długości 200 metrów, zamiast obecnych 400 metrów; to jednak nie idzie w parze z koncepcją zatrzymywania się pociągów dalekobieżnych na dwóch stacjach w Chorzowie (Batorym i w Mieście). Szkopuł w tym, że od grudnia 2020 r. przez Chorzów Miasto nie przejeżdża jednak… żaden pociąg PKP Intercity.

Inicjatywa mieszkańców „Chcemy stacji Chorzów Miasto przy Rynku” opublikowała list otwarty do prezesa PKP PLK w tej sprawie.  Integracja transportu, w tym wygodna infrastrukturalna przesiadkowa, byłaby doskonałym rozwiązaniem dla zdrowego funkcjonowania transportu zbiorowego. To, że obecnie w Chorzowie kolei nie wykorzystywana jest ta funkcjonalność, nie oznacza, że tak samo będzie w nadchodzących kolejnych latach. W niedalekiej przyszłości z centrum przesiadkowego co 5-10 minut będzie można zobaczyć przejeżdżające nieopodal szybkie pociągi kolei metropolitalnej, z których mało komu będzie się opłacało korzystać, ponieważ wiązałoby się to koniecznością odległego dojścia do dworca „Chorzów Miasto”. Inwestorom nie będzie się opłacać się popełnianie błędów, których można uniknąć; za 5-10 lat, jak się okaże, że pociąg metropolitalny to wygodna i najszybsza forma transportu w zapchanych miastach. nikt stacji kolejowej bliżej tramwaju czy autobusu nie przeniesie. Należy wykorzystać tę jedyną możliwość, która się właśnie ponownie otworzyła – tym bardziej, że to inwestycja z budżetu centralnego – powiedział portalowi transport-publczny.pl Michał Plaza z Inicjatywy. (Michał Plaza, napisał w imieniu grupy mieszkańców do PKP PLK – pismo w którym podkreśla, że warto zmienić lokalizację stacji Chorzów Miasto).

PKP PLK nie odpowiedziały jeszcze na pismo społecznika z Chorzowa. Pozostaje nam czekać na oficjalne stanowisko inwestora jak również liczyć że projekt i modernizacja linii kolejowej w formule „projektuj i buduj”, oznacza, że na na obecnym etapie projektowania PLK dopuszczają możliwość uzasadnionych zmian w zakresie np. infrastruktury pasażerskiej. Czy rozwiązanie doczeka się realizacji?

źródła:

PAP materiały prasowe; Transport Publiczny – materiały prasowe; Rynek Kolejowy;

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest