Wypoczywamy w trybie online tęskniąc za aktywnym spędzaniem czasu

Wypoczywamy w trybie online tęskniąc za aktywnym spędzaniem czasu

24 stycznia 2021 Wyłączono przez redakcja

Pandemia znacząco wpłynęła na zmianę naszych nawyków zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wielu Polaków pracuje na home office, robi coraz więcej zakupów w sieci i spędza czas po pracy korzystając z wirtualnych rozrywek.

Zdaniem 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, pandemia diametralnie wpłynęła na nasze podejście do czasu wolnego i spowodowała, że nauczyliśmy się doceniać aktywne formy wypoczynku.

Jak wynika z deklaracji respondentów badania serwisu Prezentmarzeń po pandemii większość z nas planuje aktywniej rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nie odkładając ich na później, aby bardziej korzystać z życia. Jednak w obecnej sytuacji funkcjonując w cieniu pandemii, staramy się szukać nowych pomysłów na rozrywkę i relaks w domu. Do stresu potęgowanego pandemią dochodzi jednak zimowa aura, która sprawia, że wiele osób odczuwa również sezonowe obniżenie nastroju. Dlatego istotna staje się umiejętność organizowania sobie czasu wolnego.

Jak pokazały wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, według 29% respondentów dobrym źródłem poszerzania wiedzy są poradniki internetowe, a dla 22% różnego rodzaju kursy online. Zdaniem 35% respondentów można rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności, uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 14% ankietowanych najlepszą formą nauki są samodzielne działania. Według 22% dobrym sposobem są ćwiczenia fitness lub jogi, realizowane z wykorzystaniem kursów internetowych.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w sieci wiele nowych możliwości na aktywne i kreatywne spędzanie czasu. Do niedawna rozrywka online kojarzyła się Polakom przede wszystkim z grami czy wirtualną rzeczywistością, pandemia zmieniła jednak to postrzeganie i sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło szukać warsztatów tematycznych, rozwijających zainteresowania oraz pozwalających zdobyć nowe umiejętności. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Okazało się, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, można także korzystać na przykład z nauki gry na różnych instrumentach, kursie fotografii czy warsztatach robienia mydła, czyli realizować zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem.

Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się z dnia na dzień alternatywą na spędzanie czasu wolnego. Szeroki wachlarz tematów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Obserwujemy, że Polacy chętnie korzystają od kilku miesięcy z różnych kursów i warsztatów online. Okazuje się, że można realizować swoje hobby z różnego obszaru zajęć manualnych, kulinarnych czy edukacyjnych, nie wychodząc z domu. Dlatego wraz ze zmianą obszarów branży rozrywkowej zaczęliśmy dostosowywać się do panujących trendów. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Poszukujemy sposobów na rozrywkę w domu, ale najbardziej podczas realizacji pasji w sposób wirtualny brakuje nam spotkań z bliskimi i przyjaciółmi oraz, jak zauważa 17% zapytanych Polaków, możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz. Na brak możliwości wyjścia do instytucji kultury skarży się 15% respondentów, a na brak aktywnej rozrywki – 14%.

Aż 88% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, więc ważne staje się dla nich znalezienie sposobów na miłe i relaksujące spędzanie czasu w domu. Istotnym elementem dobrej kondycji psychicznej jest ciągłe samodoskonalenie się, dlatego w obecnej sytuacji powinniśmy szukać stale nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które nas interesują. Nie tylko staramy się znaleźć sposób na domową rozrywkę, ale część z nas już myśli nawet o tym jak będą spędzać czas po pandemii i korzystając z okazji kupuje vouchery na realizację rozrywki w przyszłości. Zdaniem 23% respondentów takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Dla 21% jest to metoda na dodanie sobie otuchy i pomyślenie o czymś przyjemnym, a 20% decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż zauważa obecnie dużo atrakcyjnych promocji.

Pandemia ograniczyła możliwość uprawiania sportu oraz korzystania z ulubionych form rozrywki. Staliśmy się mniej mobilni, ale próbujemy odnaleźć w obecnej rzeczywistości, realizując kursy rozwijające zainteresowania w sieci i marzymy o powrocie do pełnej aktywności. Aż 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” uważa, że pandemia zmieni znacząco branżę rozrywkową i podejście Polaków do życia. Większość z nas, jak wynika z deklaracji respondentów, będzie chciała po pandemii aktywniej rozwijać swoje zainteresowania i realizować marzenia nie odkładając ich na przyszłość.

*W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest