Tapeta 3D: wnętrze z efektami specjalnymi

Tapeta 3D: wnętrze z efektami specjalnymi

30 lipca 2021 Wyłączone przez redakcja

Tapeta 3D: wnętrze z efektami specjalnymi. Popularność fototapet stopniowo nabiera rozpędu. 10 lat temu były one powszechnie odbierane jako przestarzałe, lecz teraz sytuacja nieco się zmieniła.

Projektanci zaznaczają, że wykorzystanie fototapet we wnętrzu wymaga przemyślanych decyzji, aby udało się stworzyć harmonijną aranżację, ale jednocześnie nie negują ich funkcjonalności i efektownego wyglądu. W oparciu o podstawowe zasady projektowania wnętrz tapeta może całkowicie zmienić wygląd mieszkania i stworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu.

Zalety tapet 3D

Nowoczesne tapety 3D posiadają pewne cechy, których nie da się nie zauważyć. Takie tapety odpowiadają standardom bezpieczeństwa i są produkowane według dowolnego projektu. Ponadto posiadają one pewne zalety:

 • Odporność na zużycie;
 • Ochrona przed promieniowaniem UV. Dzięki temu tapeta przez długi czas zachowuje atrakcyjny wygląd i nie blaknie;
 • Nadają się do czyszczenia na mokro;
 • Nietoksyczne;
 • Ognioodporne dzięki stosowaniu odpowiednich środków na etapie produkcji.

Zastosowanie we wnętrzu

Projektanci wykorzystują obrazy wielkoformatowe, aby rozwiązać kilka problemów jednocześnie: stworzyć jaskrawy akcent, optycznie powiększyć pomieszczenie, połączyć wszystkie elementy wystroju w spójną aranżację:

 • Duże obrazy z efektem głębi mogą zdobić całą ścianę lub jej poszczególne części. Na przykład, aby podzielić pokój na oddzielne strefy;
 • W małych pomieszczeniach takie rozwiązania z łatwością zapewniają optyczne powiększenie przestrzeni;

 • Dla większej spójności kolor wszystkich ścian powinien znajdować się w podobnej palecie barw. Ciepłe odcienie sprawią, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze, a zimne kreują pokój na bardziej przestronny;

To ważne! Tapeta 3D powinna jedynie wspierać ogólny wystrój, a nie stanowić samodzielny, odrębny element. Najlepiej, jeśli fototapeta będzie dopasowana do stylu wnętrza, a także do indywidualnych preferencji i zainteresowań właściciela.

 • Abstrakcyjne motywy są idealne dla pokoju w nowoczesnym stylu, a niektóre abstrakcje odnajdą się również w stylu skandynawskim. W klasycznym stylu dobrze wyglądają kopie znanych płócien oraz tapety panoramiczne. Rzecz jasna, motyw na tapecie należy dostosować do palety kolorów, które dominują we wnętrzu.

 • Niektóre fototapety doskonale wypadają w towarzystwie drewnianych paneli bądź elementów z naturalnego kamienia.

Przygotowując powierzchnię do przyklejenia tapety 3D, upewnij się, że ściana jest idealnie wygładzona. Nawet drobne nierówności mogą uszkodzić tapetę i zniszczyć obraz. Do montażu tapety 3D zazwyczaj stosuje się klej do tapet flizelinowych, nakładany bezpośrednio na powierzchnię ściany. Podczas naklejania takiej tapety należy przestrzegać reżimu temperaturowego i unikać przeciągów. 

Wybór tapety

Wybierając tapetę, warto pomyśleć o rozmiarach, wysokości i stopniu oświetlenia pomieszczenia. W małych pomieszczeniach zbyt duży motyw na tapecie będzie oddziaływał przytłaczająco, lepiej wybrać wzór, składający się z niewielkich elementów. Zasada ta działa również w drugą stronę, w dużych pomieszczeniach tapeta w drobny wzór będzie wyglądała nie na miejscu. 

Warto wziąć pod uwagę porady projektantów dotyczące aranżacji fototapet we wnętrzu:

 • W małych salonach bądź sypialniach najlepiej nakleić tapetę, przedstawiającą przejście, okno, ciągnącą się w dal uliczkę bądź drogę. Umieścić je warto na całej powierzchni ściany. Taka technika pozwala wizualnie powiększyć przestrzeń;

 • We wnętrzu przestronnego salonu z dużą ilością światła słonecznego można zastosować dowolną fototapetę. Wzór z dużymi elementami, imitacja faktury, połysk lub wielobarwne płótno z łatwością odnajdą się na każdej ścianie. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę w takim salonie, to meble. Jeśli tapeta jest jaskrawa, to meble powinny być bardziej stonowane. I na odwrót, jeśli meble są jaskrawym akcentem, tapeta nie powinna skupiać na sobie całej uwagi. Połyskujące wykończenie tapety jest dopuszczalne na ścianach od strony okna. 

 • Aby podzielić pokój na strefy, należy wybrać tapetę zgodnie z funkcją każdego miejsca. Dla relaksu i dobrego wypoczynku odpowiednie są krajobrazy, zdjęcia roślin, morza. W części pokoju, przeznaczonej do przyjmowania gości, będą pasowały abstrakcyjne rysunki i zdjęcia wieczornych miast.

Tapety 3D są wyjątkowym materiałem dekoracyjnym, pozwalającym na stworzenie indywidualnego, niepowtarzalnego wnętrza “na miarę”. Warto wypróbować to rozwiązanie, gdyż daje ono ogromne możliwości w projektowaniu. Aby wybrać tapetę, która harmonijnie i z efektem wow odnajdzie się we wnętrzu, warto zwrócić się do zaufanego producenta. Fachowa i szybka obsługa w uwalls.pl sprawia, że proces zakupu i montażu tapety staje się przyjemny i beztroski, a wysoka jakość materiałów gwarantuje wyjątkowo piękny efekt końcowy.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest