Ocalić język śląski, czyli europejska inicjatywa europosła Kohuta!

Ocalić język śląski, czyli europejska inicjatywa europosła Kohuta!

11 lutego 2022 Wyłączono przez redakcja

Europoseł ze Śląska przygotował projekt rezolucji, w którym wzywa władze polskie do uznania śląskiego za język.

Z inicjatywy europosła Kohuta intergrupa ds. mniejszości narodowych i języków w Parlamencie Europejskim zajęła się tożsamością, kulturą i językiem śląskim. W styczniowej dyskusji wzięli udział m.in. prof. Adam Bodnar, prof. Małgorzata Myśliwiec i Szczepan Twardoch. Pokłosiem tego spotkania jest projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego autorstwa Łukasza Kohuta, wzywający polski Parlament i Rząd do uznania śląskiego za język.

Europoseł ze Śląska na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że wysłał list do przedstawicieli partii opozycyjnych, w którym apeluje o wsparcie śląskiej sprawy. Władze Lewicy popierają inicjatywę, co do reszty ugrupowań europoseł liczy na pozytywny odzew:

Uznanie śląskiego w przyszłej kadencji polskiego Parlamentu. Liczę, że będzie to sprawa łącząca opozycję. Obecnie trwa zbieranie szabel – spotykam się z przedstawicielami wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim  dodał europoseł.

Chodzi nam o to, żeby Ślązacy – którzy są lojalnym obywatelami państwa polskiego – mogli pielęgnować swój język, bo zaraz nasze bajtle przestaną godać. Zobowiązałem się kiedyś do tego mojej Babci i jestem tutaj, żeby sprawę dokończyć! – podsumował Łukasz Kohut.

Wideo konferencji prasowejhttps://twitter.com/__Lewica/status/1491352471100293120?s=20&t=EAEOo5EZv3DCiRQQFHxGlg

Rezolucja jest załączona: w pliku pdf

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest