Łukasz Kohut wraz z węgierskimi europosłankami apeluje do Komisji Europejskiej ws. Ukrainy

Łukasz Kohut wraz z węgierskimi europosłankami apeluje do Komisji Europejskiej ws. Ukrainy

9 marca 2022 Wyłączono przez redakcja

Unijne finansowanie kursów językowych dla uchodźców ukraińskich? Łukasz Kohut wraz z węgierskimi europosłankami apeluje do Komisji Europejskiej!

Europoseł Łukasz Kohut wystosował apel do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu na rzecz finansowania kursów językowych dla uchodźców z Ukrainy. Projekt poparły także liberalne europosłanki z Węgier Katalin Cseh i Anna Donáth.

„Zostaliśmy wybrani w krajach, w których społeczeństwa wzięły na swoje barki pomoc uchodźcom. Dziś potrzebują one wsparcia, w tym także tego długofalowego. Jedną z głównych przeszkód w skutecznej integracji migrantów jest bariera językowa. Chcemy z nią walczyć” – wskazuje europoseł ze Śląska.

Europosłowie domagają się w liście, by przedsiębiorcy z krajów granicznych UE (np. z Polski) mieli preferencyjne warunki oraz by procedura ubiegania się o fundusze była możliwie prosta i przejrzysta.

„Finansowanie kursów językowych jest korzyścią dla całej Unii, uchodźców, ale także dla szkół językowych i nauczycieli języków, np. w Polsce. Także wsparcie dla tego sektora bardzo się przyda, gdyż został mocno ucierpiał w wyniku pandemii” – komentuje europoseł Kohut.

„Znajomość języków pozwala łagodzić napięcia między społecznościami i umożliwi budować wzajemne zaufanie. Nasza europejska wspólnota opiera się na różnorodności – ‘Zjednoczeni w różnorodności’. Jednakże jeśli chcemy być prawdziwie i w pełni zjednoczeni w różnorodności, to musimy zapewnić ludziom możliwość łatwego komunikowania się” – kończą swój apel europosłowie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest