Zwiedzanie muzeum może być ekscytującą przygodą, jeśli połączymy edukację i rozrywkę

Zwiedzanie muzeum może być ekscytującą przygodą, jeśli połączymy edukację i rozrywkę

30 kwietnia 2022 Wyłączono przez redakcja

Tradycyjne muzea przyciągają zwiedzających przede wszystkim cennymi zbiorami eksponatów. Dla dzieci są jednak często mało atrakcyjne ze względu na swoją formę i brak możliwości interakcji. Inaczej jest w pierwszym w Polsce Funzeum, które zostało otwarte w lutym br. na Śląsku.

Zwiedzanie tego obiektu ma przypominać ekscytującą przygodę, w trakcie której można zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania wybranych zjawisk z obszaru fizyki czy plastyki oraz doświadczać niezwykłych efektów wizualnych.

Funzeum jako nietypowe muzeum łączące świat edukacji i rozrywki, zostało zaprojektowane w oparciu o nowatorskie pomysły w tworzeniu ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do kreatywnego eksplorowania wystawy.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele interaktywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy.

Zwiedzanie rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Goście również mogą zobaczyć jak w praktyce wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. Pojawiają się także nawiązania do historii ludzkości, gdyż ludzka kreatywność nie zna granic i niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników są niezwykle zabawne i ciekawe.

Kolejna część Funzeum poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające różnoraką faunę i florę, którą ewolucja obdarzyła umiejętnością wydzielania własnego światła.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania, znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

Pierwsze w Polsce Funzeum znajduje się w Gliwicach i zajmuje powierzchnię około 4000 mkw., która została zaprojektowana z myślą o nowoczesnej edukacji połączonej z dobrą zabawą.

Muzea sztuki cyfrowej tworzą nową rzeczywistość kulturalno – rozrywkową XXI wieku. Angażują zmysły, pobudzają wyobraźnię i dostarczają niezapomnianych przeżyć, co sprzyja procesowi zapamiętywania i edukacji. Z tą ideą zostało również stworzone pierwsze w Polsce Funzeum.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest