Miasteczko Zdrowia na pikniku militarnym

Miasteczko Zdrowia na pikniku militarnym

28 maja 2022 Wyłączono przez redakcja

Dziesięć śląskich szpitali weźmie udział w pikniku militarnym organizowany z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Z badań profilaktycznych będą mogli skorzystać wszyscy odwiedzający w sobotę, 28 maja, Park Śląski.

Miasteczko Zdrowia to inicjatywa, która powstała w ubiegłym roku. Przez pandemię koronawirusa pacjenci mieli utrudniony kontakt z lekarzami specjalistami, dlatego szpitale wychodzą na zewnątrz i organizują badania profilaktyczne, z których skorzystać można nieodpłatnie – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki służby zdrowia. Pomysł bardzo się spodobał. Kontynuujemy go w tym roku podczas imprez kierowanych do szerokiego grona odbiorców.

Wielu specjalistów reprezentować będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Naszym znakiem rozpoznawczym podczas takich akcji profilaktycznych jest badanie przesiewowe tętniaków aorty brzusznej – mówi Janusz Kuśmierz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Poza tym w naszych mobilnych gabinetach będzie można wykonać USG tarczycy, EKG z konsultacją kardiologiczną, USG piersi z konsultacją onkologiczną i sprawdzić znamiona skórne pod okiem dermatologa.

Szpital Specjalistyczny nr 2 z Bytomia przyjedzie z zestawem porad dotyczących mammografii, szkoły rodzenia czy profilaktyki raka szyjki macicy. Będzie można też przeprowadzić badanie wskaźnika ABI – umożliwiające wykrycie miażdżycy w aorcie oraz tętnicach kończyn dolnych. Bytomska „Dwójka” będzie badała chętnych również podoskopem, urządzeniem do diagnostyki stóp i wad postawy ciała.

O profilaktyce zakażeń będzie można porozmawiać ze specjalistami Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Chętni będę mogli zrobić test na obecność wirusa HIV.

Porad ortopedycznych udzielać będą specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, a Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy doradzać będzie w zakresie ochrony zdrowia. Będzie można porozmawiać z lekarzem medycyny pracy, wykonać testy radzenia sobie ze stresem oraz poradzić się, jak napisać odwołanie od treści wydanych orzeczeń lekarskich. Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach udzieli porad z zakresu chorób płuc i wykona badanie spirometryczne.

Centrum Leczenia Oparzeń z Siemianowic Śląskich będzie udzielało porad z zakresu leczenia rany przewlekłej, z kolei Szpital Psychiatryczny w Toszku umożliwi kontakt z psychiatrami, psychologami, terapeutami i dietetykami. Natomiast Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” udzielać będzie m.in. porad z zakresu rehabilitacji pocovidowej.

Przypomnijmy, w sobotę, 28 maja, odbędą się główne uroczystości ogólnopolskich obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

O godz. 9.00  rozpocznie się msza święta w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin (Kościół Garnizonowy św. Kazimierza Królewicza w Katowicach ul. Marii Skłodowskiej-Curie 20). O godz. 10.30 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. W trakcie uroczystości weterani otrzymają odznaki wojskowe „za rany i kontuzje” oraz medal „Za zasługi dla obronności kraju”. O godz. 12.00 na terenie Stadionu Śląskiego odbędzie się Piknik Weterana.

Na gości czeka mnóstwo atrakcji, w tym: elementy polskiej bazy wojskowej poza granicami kraju (m.in. hesco bastiony, kontenery dla żołnierzy, check pointy) oraz strzelnica kontenerowa. Będzie można zobaczyć mnóstwo sprzętu wojskowego i symulatorów, zapoznać się z warunkami służby w Wojsku Polskim na licznych stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych. Nie zabraknie wojskowej grochówki. Chętni będą mogli zmierzyć się w rywalizacji sportowej z zawodnikami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Zainaugurowany zostanie 3. Rajd Motocyklowy Weteranów, a na Stadionie Śląskim odbędzie się polska edycja światowych zawodów Murph Challenge. Planowany jest również przelot statków powietrznych.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest