PGE w trosce o bociany

PGE w trosce o bociany

7 maja 2022 Wyłączono przez redakcja

PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otacza bociana białego. Od ponad 30 lat buduje dla niego specjalne platformy ponad słupami energetycznymi.

Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.

 

Bocian biały to jeden z najczęściej spotykanych ptaków w Polsce. Ptaki te często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. Ze względu na ich szczególne umiejscowienie i dużą rozpiętość skrzydeł, są one szczególnie narażone na ryzyko kontaktu z liniami energetycznymi.

Najskuteczniejszym sposobem na uchronienie ich przed zagrożeniem jest budowanie na słupach specjalnych platform, umiejscowionych ponad liniami energetycznymi, na których ptaki te mogą bezpiecznie tworzyć swoje gniazda.

Energetycy z PGE już od kilku lat montują takie platformy. Skala tego działania jest ogromna. Obszar dystrybucyjny PGE zajmuje ponad 40 proc. powierzchni Polski. Jest tam rozlokowanych ponad 290 tys. km sieci energetycznej. Na tym terenie zamontowano blisko 28 tys. bocianich platform, z czego blisko połowa na terenie działania białostockiego oddziału PGE Dystrybucja.

Tworzenie platform bocianich to niejedyne działanie podejmowane przez PGE dla ochrony ptaków. Należy do nich także montaż specjalnych zabezpieczeń na infrastrukturze energetycznej – odstraszaczy, podestów czy specjalnych kolorowych kul zawieszonych na liniach, które mają na celu ostrzegać ptaki przed niebezpieczeństwem, jakim jest dla nich przewód wysokiego napięcia.

Zadaniem energetyków jest także oczyszczanie gniazd bocianich. Ważące nawet kilkaset kilogramów, stanowią zagrożenie dla linii energetycznych. Ich spadające części, czy też całe gniazda, mogą być przyczyną awarii sieci energetycznych. W 2021 roku w PGE Dystrybucja podjęto prawie 1,2 tys. interwencji przy bocianich gniazdach, polegających m.in. na ich odciążaniu. Prace porządkowe prowadzone są po odlocie bocianów, w okresie zimowym.

PGE Dystrybucja współpracuje również z ornitologami. W 2021 roku, działając z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym, przeprowadziła obrączkowanie 700 bocianów w południowej części Polski. Dzięki temu ornitolodzy i miłośnicy tych ptaków będą mogli poznać trasy migracji, długość życia, miejsca zimowania i lęgów. Tego typu informacje pozwolą ustalić obszary chronione dla bocianów, a także ograniczyć potencjalne zagrożenia ze strony infrastruktury energetycznej.

Przykładem takiej wieloletniej współpracy są relacje z białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Grupą EkoLogiczną z Siedlec czy Stowarzyszeniem „Szansa dla Bociana” z Kozubszczyzny.

Dzięki zaangażowaniu PGE można również obserwować ptaki na żywo w internecie. W miejscowości Jaczno (woj. podlaskie) można podglądać bocianią rodzinę: https://www.youtube.com/watch?v=uE5CFNlUTG0. Na słupie linii napowietrznej niskiego napięcia (nN) zainstalowano konstrukcję z kamerką umożliwiająca podgląd gniazdowania bociana białego. Kolejna z takich kamer znajduje się pod Suwałkami w Sidorówce: https://www.youtube.com/watch?v=TeQj15QEryw.

Link do filmu, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=D3Krvwj9I5k

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest