OFF Festival Katowice – Czujesz Klimat? Rossmanna

OFF Festival Katowice – Czujesz Klimat? Rossmanna

3 sierpnia 2022 Wyłączono przez redakcja

Na scenie, której partneruje Rossmann, wystąpią m.in.: Alyona Alyona (urodzona w Ukrainie gwiazda hip-hopu), Yard Act, ROMY (kompozytorka min. piosenek Dua Lipy), Yves Tumor & Its band (postpunkowy zespół ocierający się w swojej muzyce o soul). W najbliższy piątek w Katowicach startuje OFF Festival.

Ukraińska raperka, niegdyś przedszkolanka, dysponuje znakomitą techniką i szybkością, a jej poczucie humoru i sceniczna charyzma są niezrównane. Przeciwieństwem Alyony Alyony jest ROMY, członkini wybitnej grupy The xx specjalizującej się w ascetycznych balladach r’n’b. Z dotychczas wydanych solowych singli wynika, że pociąga ją muzyka taneczna spod znaku New Order.

Oprócz nich na scenie „Czujesz Klimat?” zagrają: skaczący po gatunkach hardcore’owcy z The Armed, eklektyczny francuski artysta Myd (LIVE BAND), postpunkowy Yard Act czy hedonistyczna imprezowiczka Shygirl. DJ Seinfeld – melancholik i optymista chwalony przez Aphex Twina, Flying Lotusa, Bonobo czy Disclosure – zaprezentuje na żywo materiał z płyty „Mirrors”.

Brama wejściowa na teren OFF Festiwalu jest jednocześnie zbiorem kontenerów, które – zapełniając się podczas trwania OFFu plastikiem – pokazują nam jak zawrotne jest tempo wytwarzania śmieci.

Brama, po raz pierwszy zbudowana w 2019 roku, stała się festiwalowym punktem recyklingu – nie ukrytym na tyłach imprezy, ale obecnym i widocznym. To daje do myślenia – OFF Festiwal jest świetnym miejscem do budzenia w nas wszystkich proekologicznej świadomości.

Dominuje tu dieta wegetariańska i wegańska – stanowi 80 proc. oferty gastronomicznej dla uczestników. Zamiast plastikowych słomek są papierowe, obowiązują wielorazowe kubki oraz biodegradowalne naczynia, a także sortowanie śmieci – do podjęcia nawet takich małych kroków namawiają takie międzynarodowe organizacje ekologiczne jak np. REVERB. OFF stara się ograniczać ślad węglowy związany z transportem. Przed wejściem na teren imprezy jest duży parking dla miejskich rowerów. Festiwal był nominowany do tytułu Najbardziej Ekologicznego Festiwalu w Europie.

OFF Festival to najważniejszy polski festiwal szeroko rozumianej muzyki alternatywnej, łączący folk, noise, punk, indie pop, jazz, metal, rap. W tym roku obchodzi piętnastolecie. Pierwsze cztery edycje festiwalu odbywały się w Mysłowicach – rodzinnym mieście twórcy i pomysłodawcy imprezy Artura Rojka, wówczas wokalisty zespołu Myslovitz. Od 2010 roku festiwal zaprasza uczestników do Katowic.

Największe gwiazdy muzyczne, które „przewinęły się” przez OFF Festival to min. PJ Harvey, Patti Smith, Slowdive, Caribou, The National, Charles Bradley, Swans czy Converge. Z polskich muzyków na OFF Festivalu wystąpili właściwie wszyscy liczący się twórcy. Katowice były też miejsce niezwykłych eksperymentów, gdy na rockowym festiwalu pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a nieodżałowany Zbigniew Wodecki połączył siły z formacją Mitch&Mitch. W tym roku będzie nieco kontrowersyjnie: zobaczymy reaktywację (specjalnie na ten występ) zespołu Papa Dance, który – właśnie pod tą nazwą – zagra jedną z najciekawszych polskich płyt, która swego czasu zbierała… świetne recenzje – „Poniżej krytyki”, wydaną w 1986 roku.

Ostatnie edycje festiwalu (w 2020 i 2021 roku festiwal nie odbyły się ze względu na pandemię) gromadziły po 40-45 tysięcy uczestników. W 2014 roku magazyn „Time” uznał OFF Festival za jeden z czternastu najlepszych festiwali muzycznych na świecie, dwa lata później angielski „Guardian” umieścił Off na liście dziesięciu najlepszych festiwali w Europie.

W tym roku na OFF Festivalu (7-8 sierpnia) wystąpią min. Iggy Pop, Bikini Kill, Metronomy i Yard Act. Pełną listę wykonawców można znaleźć na https://off-festival.pl.

OFF Festiwal łączy muzykę z innymi dziedzinami sztuki: z literaturą, sztukami wizualnymi. Podczas festivalu funkcjonuje Kawiarnia Literacka, miejsce spotkań z najbardziej znanymi polskimi pisarzami. Gospodarzami i gośćmi kawiarni byli min. Olga Tokarczuk, Janusz Rudnicki, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk i inni. Od lat kuratorką Kawiarni jest pisarka i aktywistka – Sylwia Chutnik.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest